logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

isanokOsiem województw, w tym Podkarpacie podpisało deklarację utworzenia trasy rowerowej ciągnącej się od Beskidów po Bałtyk. Trasa o długości ponad tysiąca km ma stać się jednym z najdłuższych szlaków rowerowych i narodowym produktem turystycznym.

Marszałkowie ośmiu województw podpisali w Grudziądzu deklarację współpracy dotyczącą budowy ścieżek rowerowych na wałach przeciwpowodziowych. W podpisaniu deklaracji wziął udział Prezydent RP Bronisław Komorowski, a Województwo Podkarpackie reprezentował członek zarządu Bogdan Romaniuk. - Cieszę się, że Marszałkowie zadeklarowali wspólny wysiłek na rzecz wdrożenia tego projektu. Być może za jakiś czas możliwa będzie podróż rowerem od źródła Wisły do jej ujścia. Dziś ok. 70 procent Polaków zapewnia, że ceni rower i coraz częściej wybiera właśnie aktywne formy spędzania czasu. To przedsięwzięcie jest adresowane do nich - mówił w Grudziądzu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Do deklaracji przystąpiły województwa: Kujawsko-Pomorskie, Lubelskie, Małopolskie, Mazowieckie, Podkarpackie, Pomorskie, Śląskie i Świętokrzyskie. Przez wszystkie te regiony przepływa Wisła otoczona długą linią obwałowań przeciwpowodziowych na której miałaby powstać Wiślana Trasa Rowerowa, która ma szansę stać się narodowym produktem turystycznym.

Wiślana Trasa Rowerowa ma mieć ponad tysiąc kilometrów i ma to być nie tylko jeden z najdłuższych szlaków rowerowych w kraju, zapewniający bezpieczną podróż rowerem od Beskidów po Bałtyk, ale przede wszystkim markowy produkt turystyczny pozwalający na poznanie przyrody, kultury i dziedzictwa historycznego naszego kraju. Trasa będzie się zaczynać na zaporze nad Jeziorem Czerniańskim przy zbiegu Czarnej i Białej Wisełki i prowadzić aż do wybrzeża Bałtyku, do Gdańska. Część trasy będzie biegła także przez Podkarpacie, a dokładnie przez jego północną część. - Realizacja projektu to szansa na aktywizację wszystkich terenów wzdłuż Wisły, to także szansa dla nas, dla Podkarpacia, które przecież stawia na turystykę – podkreśla Bogdan Romaniuk – to jest przede wszystkim możliwość zaktywizowania pod względem turystycznym północnej części naszego regionu, a to z kolei może się przełożyć na rozwój gospodarczy tych terenów.

Sygnatariusze powołają wkrótce zespół roboczy, który między innymi opracuje harmonogram kolejnych działań. W zespole będą pracować przedstawiciele poszczególnych województw.

Aneta Wielgosz

http://www.isanok.pl/aktualnosc/id12240,rowerem-przez-cala-polske-tak-to-mozliwe