logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

gospodarka podkarpackaJak informowaliśmy, dziś otwarto oferty na budowę centrum kongresowego na Jasionce. Pierwotnie znacznie więcej firm było zainteresowanych startem – aż 16. Ostatecznie oferty wystawiło tylko 5 firm i konsorcjów. Wśród nich nie ma np. firmy Skanska, Warbud, Mostostal Warszawa, Mota Engil i kilku innych potentatów rynku budowlanego. Niewielkie zainteresowanie tym projektem kontrastuje chociażby z liczbą chętnych do budowy innych obiektów kubaturowych, jak i drogowych.

Nieoficjalnie mówi się, że projekt jest bardzo trudny do realizacji, a czasu na wykonanie niewiele. Do końca 2014 roku powinno być zbudowane a rozliczenie projektu powinno zakończyć się w III kwartale 2015 roku.

Czy znajdą się pieniądze by dołożyć do tej inwestycji? Kiedyś poziom dofinansowania wynosił 50 proc. z budżetu województwa i 50 proc. z funduszy unijnych. Jednak ministerstwo zwiększyło dofinansowanie, dzięki czemu proporcja wygląda 70 proc. PO Rozwój Polski Wschodniej, 30 proc. wkład własny województwa podkarpackiego. Wtedy w samorząd województwa niejako zaoszczędził 15 mln zł.

- Wnioskowaliśmy jeszcze do poprzedniego zarządu, by tych pieniędzy nie wydawać do czasu rozstrzygnięcia przetargu - informuje Janusz Mroczka z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. - Ale nie wiem czy te pieniądze są w budżecie, bo zarząd się zmienił.

Czy jeszcze znajdą się pieniądze w Programi Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej? Kilka miesięcy temu Dariusz Szewczyk, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (która zarządza RPW), mówił że pieniądze moga być z oszczędności lub gdy któryś z zakwalifikowanych projektów nie będzie realizowany.

Marszalek Władysław Ortyl zastrzega, że oficjalnie nie został poinformowany o wynikach postepowania. Dodaje, że to już kolejny przykład, gdy w przetargu oferty są znacznie wyższe od wyceny.

- Gdy dostanę oficjalne informacje, to zarząd województwa zajmie się tym – mówi marszałek. – Stan budżetu województwa nie napawa mnie optymizmem. Ale nie chcę dyskutować z podjętymi w przeszłości decyzjami, na które nie miałem wpływu.

Dodaje jednak, że jest zwolennikiem ulokowania centrum kongresowego w tym własnie miejscu, w sąsiedztwie lotniska i Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis.

ac

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/view/5524/co-dalej-z-centrum-kongresowym-w-jasionce