logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

RZESZÓW. Wkrótce rozpocznie się budowa warsztatów Regionalnego Centrum Kształcenia Zawodowego w Zakresie Nowoczesnych Technologii. Inwestycja będzie jednym z elementów projektu „Regionalne Centrum Kształcenia Zawodowego w Zakresie Nowoczesnych Technologii”, który jest dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowita wartość to projektu to 14,6 mln zł, a dofinansowanie to 12,2 mln zł
Celem prjektu jest umożliwienie młodym ludziom kształcenia się w takich warunkach, w jakich będą pracować. W szkolnych warsztatach zetkną się w takimi samymi maszynami i takimi samymi wymogami bhp czy organizacji pracy, jak w przyszłości w zakładach
Kształcić będą mogli się nie tylko uczniowie techników i zasadniczych szkół zawodowych, ale również osoby dorosłe głównie z przedsiębiorstw lotniczych.
- Rocznie przewidujemy kształcenie 750 uczniów i 60 pracowników firm – mówi Tadeusz Reichel, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Rzeszowie. – Nie gwarantuję oczywiście, ze każdy z nich znajdzie pracę, ale takie umiejętności, jakich będzie uczyć będą poszukiwane na rynku pracy.
Projekt zakłada budowę jednego pawilonu (zacznie sie na wiosnę br. a skońćzy w 2013 roku) i przebudowę trzech budynków Warsztatów Mechaniczno-Elektrycznych oraz Warsztatów Samochodowych Centrum Kształcenia Praktycznego w Rzeszowie, ponadto zakup 14 nowoczesnych obrabiarek CNC i urządzeń pomiarowych. Do tego zakup komputerów ze specjalistycznym oprogramowaniem, do nauki programowania obrabiarek CNC, projektowania, tworzenia dokumentacji technicznej, projektowania instalacji mechanicznych, itp. oraz wyposażenia 11 pracowni - nowoczesnych technik wytwarzania, nauki programowania i symulacji pracy obrabiarek sterowanych numerycznie, komputerowego wspomagania projektowania i wytwarzania, komputerowego wspomagania pomiarów i kontroli jakości, obróbki cieplnej, spajania i cięcia metali z warsztatem przygotowania złącz próbnych, nowoczesnych obrabiarek konwencjonalnych, badań materiałowych, nowoczesnej obróbki blach, mechatroniki, nowoczesnych powłok lakierniczych.
- CKP to teraz warsztaty dla sześciu szkół z Rzeszowa – tłumaczy Tadeusz Reichel. - Szkoły o profilu technicznym nie mają już teraz osobnych warsztatów.
Podobne projekty realizowane są jeszcze w 11 powiatach województwa podkarpackiego. Łączna ich wartość to około 80 mln zł.
- Ten projekt będzie podstawą o to, by w następnej perspektywie finansowej ubiegać się o dotację z Europejskiego Funduszu społecznego na to, co nazywamy rozwojem zasobów ludzkich – mówi Stanisława Bęben, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa.
ac