logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Firma MTU Areo Engines Polska Sp. z oo rozpoczęła produkcję na terenie Parku Naukowo Technologicznego w Jasionie dwa lata temu. Na początku dawała pracę 200 osobom. Obecnie zatrudnia 364 pracowników w tym 86 inżynierów. W roku przyszłym zatrudnienie powinno przekroczyć 400 osób.

Krzysztof Zyzak, dyrektor firmy, nie ukrywa, że u podstaw decyzji o lokalizacji oddziału niemieckiego koncernu w Jasionce legło kilka ważnych argumentów. Po pierwsze, firma znalazła się w obrębie oddziaływania Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co przynosi wymierne korzyści ekonomiczne. Po drugie, znaczącym argumentem była sława Doliny Lotniczej, która stwarza korzystny klimat dla nowych inwestorów. Szefowie największych zakładów branży lotniczej w naszym regionie starają się pomagać i ułatwiać start na Podkarpaciu nowo powstającym zakładom. A po trzecie, liczą się tradycje lotnicze w naszym regionie oraz wysoko kwalifikowana kadra. Większość inżynierów zatrudnionych w oddziale MTU to absolwenci Politechniki Rzeszowskiej.

Szkolili pracowników w Monachium
Firma od samego początku mogła płynnie przystąpić do realizacji zadań produkcyjnych, gdyż przygotowywała się do nich bardzo starannie. Najpierw około 180 nowo zatrudnionych zostało wysłanych na przeszkolenie w zakładach koncernu w Niemczech. W trzech fabrykach MTU w Monachium, Ludwigsfelde i Hanowerze polscy pracownicy ukończyli 6- i 9- miesięczne szkolenia. Dlatego w momencie uruchomienia nowego zakładu w Polsce jakość produkcji od razu była na odpowiednio wysokim poziomie

Podkarpacka spółka firmy MTU Gmbh projektuje i wytwarza łopatki kierownicze i wirujące do turbin niskiego ciśnienia, a także montuje turbiny niskociśnieniowych silników lotniczych. Zajmuje się też obróbka maszynową elementów wirujących do turbin ciśnieniowych.
– Oprócz bieżącej produkcji mamy duży dział rozwoju, gdzie nasi inżynierowie zajmują się rozwojem oprogramowania, testowaniem i projektowaniem nowych części do silników lotniczych nad nowymi projektami. Uważam, że jest to nasz duży sukces – zaznacza dyrektor Zuzak.

W naszym regionie firma zaczynała w dwóch biurach tymczasowych w Rzeszowie. Ponad dwa lata temu rozpoczęła działalność w nowym zakładzie w Jasionce. Dyrektora Zuzaka dumą napawa fakt, że to polscy inżynierowie produkują części do najnowocześniejszych napędów lotniczych. Także tych, które dopiero wejdą na europejski rynek. Przede wszystkim chodzi o silniki do samolotów pasażerskich, głownie Airbusów. Ale również do wojskowych samolotów dostawczych oraz helikopterów.

- To naprawdę wielkie osiągnięcie, że nasi inżynierowie od początku projektują części do nowoczesnych silników. To także dowód wielkiego zaufania centrali naszej firmy w Niemczech, że powierza tak odpowiedzialne zadanie zespołowi polskich inżynierów. Dodam, że zespołowi bardzo młodemu. Średnia wieku wszystkich pracowników naszej firmy w Jasionce wynosi trzydzieści dwa lata – podkreśla dyrektor.