logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Za te pieniądze powstaną m.in. obwodnice kilku miast na Podkarpaciu.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 to ponad 2 mld euro, o 400 mln euro więcej niż w poprzedniej perspektywie finansowej. 

- Jeszcze w tym roku ruszy pierwszy nabór wniosków w ramach nowej perspektywy - zapowiedział wczoraj na spotkaniu z dziennikarzami Władysław Ortyl, marszałek województwa. W czwartek odebrał w Warszawie dokument, który to potwierdza. - Mamy ponad 8,5 mld zł do wydania do roku 2020. To są pieniądze, które mamy realnie, i nikt nam ich nie odbierze - dodał marszałek. - Teraz musimy przygotować dokumenty, opracować konkursy. 

Harmonogram naboru wniosków zostanie przyjęty przez zarząd w najbliższym czasie. W ciągu trzech miesięcy trzeba powołać komitet monitorujący, w którego skład ma wejść około 50 osób. Jak zapowiada Adam Hamryszczak, dyrektor departamentu RPO, pierwsze konkursy mogą być ogłoszone jeszcze w III kwartale 2015 roku. - Pracujemy w tej chwili nad przygotowaniem dokumentów, wzorów umów, wniosków i wytycznych dla beneficjentów, którymi mogą być samorządy, przedsiębiorcy - tłumaczy Hamryszczak. 
Najważniejsze inwestycje realizowane przez samorząd województwa w ramach RPO to inwestycje drogowe. - Będziemy budować obwodnice, m.in. Cieszanowa, Przeworska, Strzyżowa, Sokołowa Młp. i Kolbuszowej, a także drogę do lotniska w Jasionce - wyliczał marszałek. 
W nowym RPO będą też pieniądze na uzdrowiska. To nowość, bo w poprzednim programie takich działań nie było. Na ten cel ma zostać przekazane ponad 20 mln euro. 
W tej perspektywie finansowej województwo będzie także przeznaczaćpieniądze na wyrównywanie szans.- Mamy już rzeszowski miejski obszar zrównoważonego rozwoju. W tej perspektywie wpisaliśmy do realizacji kolejne osiem miast, które dostaną pieniądze na podobne działania - tłumaczył marszałek. - Ponad 90 mln zł przeznaczymy też dla 11 powiatów, tych najsłabszych, właśnie na zrównoważony rozwój.
Marszałek zapowiedział także, że już 25 marca odbędzie się konferencja otwierająca realizację RPO.

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150304/REGION00/150309873