logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

tygodnik sanockiWzorem ubiegłych lat samorząd województwa podkarpackiego wesprze finansowo Muzeum Historyczne. Obietnicę taką złożył publicznie Tadeusz Pióro, członek zarządu, podczas konferencji prasowej, która odbyła w Sanoku przed świętami.

Problem z dotacją dla muzeum wraca każdego roku. Z jednej strony trudno się dziwić, gdyż organem założycielskim MH jest Powiat Sanocki. Z drugiej zaś sytuacja jest absurdalna, zważywszy na rangę zbiorów, które posiada muzeum i jego regionalny charakter. Jedynym wyjściem jest przejęcie MH przez samorząd województwa, albo przynajmniej umowa o współfinansowaniu placówki, o czym mówi się od lat. Sprawa zresztą już, już miała być finalizowana przez poprzednią ekipę rządzącą województwem, ostatecznie jednak skończyło się na pobożnych życzeniach.

Marszałek mógłby przyjąć sanockie muzeum w sytuacji, gdyby minister kultury i dziedzictwa narodowego wziął pod swoje skrzydła muzeum w Łańcucie, o czym zresztą też mówi się od lat. Temat drąży wicemarszałek Jan Burek, minister Bogdan Zdrojewski nie jest jednak skłonny do wzięcia na swój garnuszek niezwykle kosztownego w utrzymaniu Łańcuta.

W tym roku dyskusje nad dotacją dla muzeum zbiegły się próbą odebrania Podkarpaciu 34 ml zł tzw. janosikowego, które zostały wpisane już w projekt budżetu regionu. – Mając w perspektywie tak uszczuplone finanse i to nie inwestycyjne, a z bieżącego utrzymania, nie mogliśmy podjąć decyzji o przyznaniu 600 tys. zł dla muzeum w Sanoku. Dlatego punkt ten zdjęto z porządku obrad – tłumaczył Tadeusz Pióro.

Nieoczekiwanie zrobiła się polityczna burza. Opozycja ogłosiła, że po raz pierwszy w historii nie przyznano dotacji dla muzeum, choć wcześniej nieraz zdarzało się, że pieniądze – mimo iż niezapisane w budżecie – ostatecznie trafiały do Sanoka. – Poprzednia koalicja mogła raz na zawsze rozwiązać problem muzeum, ale tego nie zrobiła. Nie podpisano nawet umowy o współfinansowaniu,choćpodobno była już gotowa – punktował Tadeusz Pióro. Nieprawdziwe słowa padły także na sesji Rady Powiatu Sanockiego. A przecież od lat nie zdarzyło się, by władze samorządowe województwa nie wsparły muzeum kwotą kilkuset tysięcy złotych. Starosta Sebastian Niżnik wystąpił nawet do ministra Zdrojewskiego z prośbą o wsparcie MH kwotą 1 mln zł. – W sumie dobrze się stało, że nieprzyznanie pieniędzy wywołało taką reakcję. Byłoby wspaniale, gdyby minister kultury i dziedzictwa narodowego wsparł sanockie muzeum, którego budżet jest za niski w stosunku do rosnących potrzeb – zauważył gospodarz spotkania.

W 2014 roku MH na pewno otrzyma wsparcie z sejmiku, o czym mówił też marszałek Władysław Ortyl 6 grudnia w Rzeszowie, podczas wręczenia nagród „Unijne Perły Podkarpacia”. – Po uwolnieniu środków na początku przyszłego roku zarząd podejmie uchwałę w tej sprawie i Powiat Sanocki pieniądze dostanie – zadeklarował Tadeusz Pióro. Ile? – Będziemy walczyć, by kwota ta była taka sama jak w tym roku – stwierdził ostrożnie przedstawiciel zarządu. Oznacza to, że MH może liczyć co najwyżej na 600 tys. zł.

Nie obyło się też bez małego przytyczka pod adresem władz powiatowych ze strony Tadeusza Pióro, który zwrócił uwagę, że Powiat Sanocki jako organ założycielski MH powinien tak konstruować budżet, aby końcówka każdego roku nie kończyła się nerwówką, czy będzie dotacja z województwa. Tym bardziej, że innym „marszałkowym” placówkom, jak na przykład Muzeum Budownictwa Ludowego, też się nie przelewa. – Pracownicy tej placówki już od trzech lat nie mieli żadnych podwyżek – zauważył przedstawiciel władz samorządowych Podkarpacia.

Jolanta Ziobro

przegladmediow-tygodniksanocki-3sty2014