logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

nowiny Elżbieta Bieńkowska wzięła w piątek udział w konferencji dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz starostów powiatów z Podkarpacia.

O tym, na jaką wielkość dotacji unijnych może liczyć Podkarpacie w rozmowie z Elżbietą Bieńkowską, minister rozwoju regionalnego.

- Parlament Europejski nie przegłosował budżetu. Czy będzie to miało wpływ na takie województwa jak Podkarpackie? Czy z tego powodu mogą być opóźnienia w przekazywaniu dotacji?

- Jeszcze nie. Na razie to nie jest problem. Uważam, że rozpoczęła się już kampania do Parlamentu Europejskiego i stąd takie stanowisko. Problem może być od stycznia przyszłego roku, jeżeli budżet nie zostanie uchwalony. Ale nigdy tak się nie zdarzyło. Uważam, że do końca roku budżet zostanie uchwalony.

- Ile nasz region dostanie unijnych pieniędzy na lata 2014-2020?

- Z Regionalnego Programu Operacyjnego ponad 2 miliardy euro. Jest jeszcze program Polski Wschodniej, ale tutaj kwota obliczana jest według algorytmu i na dziś nie wiemy jeszcze, ile to będzie. Będziemy to mogli oszacować za jakieś pół roku. Chcę przypomnieć, że jeżeli chodzi o kwotę unijnych pieniędzy przypadającą na jednego mieszkańca, Podkarpacie plasuje się na drugim miejscu w kraju. W poprzedniej perspektywie na jednego mieszkańca przypadło prawie 9 tysięcy zł. W tym rozdaniu kwota będzie jeszcze wyższa.

- Podkarpacie ma problemy z certyfikacją wniosków w tej perspektywie. Kiedy można się spodziewać jego rozwiązania?

- Faktycznie, były pewne niedociągnięcia, ale jesteśmy już po kontroli i mogę powiedzieć, że są jedynie drobne rzeczy, które musimy poprawić. Wszystkie procedury były zachowane. Certyfikacja zostanie odblokowana w ciągu miesiąca.

Rozmawiała Małgorzata Froń

 

http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/artykul/podkarpacie-dostanie-ponad-2-miliardy-euro