logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

nowiny W urzędzie trwają prace nad listą przedsięwzięć najważniejszych dla rozwoju województwa. W nowej perspektywie unijnej, czyli w latach 2014-2020 na Podkarpacie może trafić nawet 1,7 mld złotych. Do tego trzeba doliczyć pieniądze z programów krajowych i budżetu państwa. Jest więc o co walczyć.- Budowa infrastruktury kolejowej jako dojazd do lotniska w Jasionce i Parku Naukowo-Technologicznego i komunikacja podmiejska łącząca centrum Rzeszowa z lotniskiem to naszym zdaniem inwestycje konieczne – uważa Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. Nieoficjalnie mówi się także, że na liście znajdzie się droga ekspresowa S19. Propozycje przedsięwzięć mogą zgłaszać w urzędzie marszałkowskim tylko samorządy.

Taką szansę mają również instytuty badawcze, uczelnie, grupy przedsiębiorców oraz organizacje pozarządowe.

Można zgłaszać te inwestycje, które kosztowałyby minimum 10 mln złotych. W przypadku tych związanych z infrastrukturą poprzeczka jest wyższa i wynosi 50 mln złotych.

W wyścigu o wpisanie na listę najważniejszych inwestycji największe szansę mają te dotyczące transportu, środowiska, energetyki, finansowania badań i wyposażenia laboratoriów.

Listę poznamy najprawdopodobniej w połowie września. Wcześniej zostanie przedstawiona w Ministerstwie Finansów. Tam też zapadnie decyzja, które z nich będą sfinansowane z pieniędzy unijnych, a które z programów krajowych i budżetu państwa.

Marszałek województwa nie ujawnia ile oraz jakie propozycje wpłynęły do tej pory do urzędu.

Zdaniem Krzysztofa Kaszuby, ekonomisty z Rzeszowa pomysłów, jak wydać unijne pieniądze nie powinno zabraknąć.

- Trzeba dokończyć budowę autostrad, wybudować drogę S19 i szybką kolej z Rzeszowa do Warszawy. O tym ostatnim projekcie mówi się już od 20 lat - zwraca uwagę i na tych propozycjach nie poprzestaje.

- Zastrzyku finansów potrzebuje też służba zdrowia. Trzeba doposażyć szpitale w sprzęt i zastanowić się nad rozbudową niektórych oddziałów. Dzisiaj większość pacjentów z problemami onkologicznymi trafia do szpitala w Brzozowie. Może takie oddziały należy rozbudować i w Rzeszowie - stolicy województwa. Wsparcia potrzebują także polscy przedsiębiorcy. Jakaś część pieniędzy powinna trafić do polskich firm -uważa ekonomista.

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130805/REGION00/130809839