logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

super nowosciŁAŃCUT. Ministerstwo Kultury przekaże 1 mln zł na budowę Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

- Ta sprawa jest ważna nie tylko dla województwa, ale i dla całej Polski – mówi o budowie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej wicemarszałek Bogdan Romaniuk. W zeszłym tygodniu marszałek Ortyl poinformował o obietnicy ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego dotyczącej przekazania 1 mln zł na ten cel. Czy budowa Muzeum Ulmów, podjęta przez sejmik województwa jeszcze w czerwcu 2008 roku, w końcu ruszy?

Pierwszy przetarg został rozpisany przez poprzedni zarząd 7 marca br. 7 lipca miało nastąpić podpisanie umowy, ale wykonawca dał wyższą kwotę od tej, którą na tę inwestycję dysponował prowadzący w imieniu województwa Muzeum Zamek w Łańcucie. Zabrakło dokładnie 1 mln 600 tys. zł.

- Podjęliśmy decyzję o rozpisaniu nowego przetargu, a jednocześnie wystąpiliśmy do ministra Zdrojewskiego o wsparcie tej inwestycji – tłumaczy Romaniuk. – Obiecał przekazać 1 mln zł, natomiast te 600 tys. znajdziemy w swoim budżecie. Ale tak naprawdę nie wiemy, jaka kwota będzie po przetargu. Być może ten milion wystarczy. Okaże się to koło 14 lipca, kiedy rozstrzygnie się drugi przetarg.

Jak zapewnia wicemarszałek, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Zarządu Województwa i nie zabraknie pieniędzy, inwestycja ruszy w tym roku, a jej zakończenie nastąpi prawdopodobnie w 2015 roku. – Dobrze by było, jakby udało się to już w 2014 roku, bo wtedy przypada 70. rocznica mordu na rodzinie Ulmów, ale chyba nie będzie to możliwe – mówi Romaniuk. Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z dziećmi zginęli z rąk Niemców za ukrywanie dwóch żydowskich rodzin w marcu 1944 roku.

Projekt Muzeum w Markowej jest już gotowy. Wykonała go warszawska pracownia Nizio Design International, która zaprojektowała m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Muzeum Ulmów będzie w większości wirtualne. Jego sercem ma być budynek zaaranżowany na pomieszczenie, w którym mieszkała sama rodzina i strych, na którym byli ukrywani Żydzi. Jego bryła w kształcie geometrycznego graniastosłupa rozpościerać się będzie na działce o kształcie zbliżonym do prostokąta. Przy wejściu stanie monumentalna ściana pamięci z wygrawerowanymi nazwiskami osób ratujących Żydów. Całą prezentację video można zobaczyć na stronie internetowej www.zamek-lancut.pl

Arkadiusz Rogowski