logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

W listopadzie przedsiębiorcy z Doliny Lotniczej jadą na targi do Berlina. Będzie szansa na nowe kontrakty. Sprzedaż eksportowa firm ze stowarzyszenia w ciągu 8 lat wzrosła już 6-krotnie. Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza pracuje nad zwiększaniem kooperacji zrzeszonych w nim firm z odbiorcami z całego świata. Pomagają w tym misje gospodarcze, zarówno organizowane na Podkarpaciu, jak i wyjazdowe. Zorganizowano takie z Holandią, Niemcami, Włochami, Francją, Wielką Brytanią i Kanadą.

Do Berlina i Seattle
- W listopadzie jedziemy z grupą 17 przedsiębiorców Doliny Lotniczej do Frankfurtu na Airtec 2011 - mówi Andrzej Rybka, dyrektor Stowarzyszenia. - Umówione są tam spotkania z potencjalnymi klientami, wśród których są największe firmy branży lotniczej z całego świata. Kilka misji zaplanowano również na przyszły rok.
Około 20 firm pojedzie na targi Berlin Airshow. Po raz pierwszy też 10 naszych przedsiębiorców ruszy na rozmowy do Stanów Zjednoczonych.
- Organizujemy ten wyjazd wspólnie z PAIiIZ - informuje dyrektor stowarzyszenia. - Jedziemy na targi do Seattle, gdzie mieści się koncern Boeinga. Mamy nadzieję na spotkanie nie tylko z przedstawicielami potentata, ale i jego dostawcami.

Wzrasta sprzedaż eksportowa
Do Stowarzyszenia Dolina Lotnicza należą zakłady od Bielska Białej po Świdnik, ale ponad 80 proc. z nich ulokowanych jest na Podkarpaciu. Sprzedaż eksportowa to dziś 1,5 mld dolarów rocznie, a jeszcze 8 lat temu było to 6 razy mniej. Nad tym wynikiem pracuje już 22 tys. ludzi, a lotniczy klaster z roku na rok zwiększa zatrudnienie.

Najnowszy inwestor to McBraida z Wielkiej Brytanii, która produkuje części do napędów lotniczych. Na razie chce zainwestować 15,5 mln zł, ale są perspektywy rozwoju firmy w Jasionce. Kupiła tak dużą działkę, że może tu postawić niejeden obiekt.