logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Ponad 6 tys. osób, Polaków i Ukraińców, podpisało się po petycją w sprawie budowy przejścia Malhowice – Niżankowice pod Przemyślem.
Podpisy były zbierane po obu stronach granicy, podczas niedawnych Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa. Akcję właśnie podsumowano. Wkrótce petycje z podpisami trafią do rządów polskiego i ukraińskiego.

- Chcemy zwrócić uwagę rządzących, że przejście graniczne w Malhowicach jest potrzebne. Nie chodzi o dużą inwestycję, typu Medyka czy Korczowa, lecz punkt dla małego ruchu granicznego. Będzie służyć głównie lokalnej społeczności po obu stronach granicy – mówi Jan Pączek, starosta przemyski.

Sprawa tego przejścia ciągnie się od 1993 r., gdy pierwsze rozmowy w tej sprawie podjęli ówcześni prezydenci Polski i Ukrainy. Polska strona już dawno wysłała notę dyplomatyczną na Ukrainę. Odpowiedzi brak a tylko ona umożliwiłaby uruchomienie dalszej procedury.

- Problem w tym, że to przejście nie jest priorytetem dla rządzących, dlatego nie zawracają sobie nim głowy. Ale my musimy to zmienić i doprowadzić do tej budowy. Bez niego granica to linia śmierci, ludzie stąd wyjeżdżają – mówi Wołodymyr Horbowy, starosta rejonu Stary Samobor na Ukrainie.