logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

via2007W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie spotkali się dzisiaj pszczelarze z całego Podkarpacia. Powodem spotkania było doroczne Święto Miodu. Stoły uginały się pod różnymi gatunkami tego specyfiku. Można było degustować, kupować i podziwiać. Wystawcy prześcigali się w zachwalaniu swoich produktów, proponowali też potrawy z dodatkami miodu. Właściciele pasiek mogli natomiast kupić nowy, drewniany ul, panie kosmetyki tworzone na bazie miodu, a bardziej zainteresowani fachową literaturę. Byli też tacy, którzy dawali receptę na długowieczność wychwalając miód, jako najlepszy na świecie lek.

Roman Bartoń, Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie uważa, że bieżący rok, w porównaniu z ubiegłym, jest zdecydowanie lepszy dla pszczelarzy. „Ceny miodu są też wyższe. Odnotowujemy jednak tereny, gdzie zbiory miodu są niestety gorsze. Przyczyniła się do tego susza. Te dysproporcje między regionami są ogromne. Pomimo to, średnia wydajność na pewno będzie wyższa niż w roku ubiegłym”- zapewnia Roman Bartoń. Lucjan Kuźniar, wicemarszałek województwa podkarpackiego dodaje, że Podkarpacie jest mocno zainteresowane promocją pszczelarstwa. „Poprzez Święto Miodu staramy się wypromować pszczelarzy”- dodaje. Miód przydaje się nie tylko do celów zdrowotnych. Chętnie sięgamy po niego w celach kosmetycznych i ozdobnych, stawiając na stołach aromatyczne świece z wosku pszczelego. Modny jest też zwyczaj stawiania uli ozdobnych wokół naszych domów.

Podczas dorocznego Święta Miodu podsumowano i ogłoszono wyniki konkursu "Najlepsze Pasieki Podkarpackie" oraz "Producent spadzi ze znakiem Chronionej Nazwy Pochodzenia".

 

http://www.radiovia.com.pl/aktualnosci/40-lokalne-wiadomoi/4626-ix-podkarpackie-wito-miodu