logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

radio rzeszowW Solinie zainaugurowano wczoraj obchody Roku Karpackiego Żubra.

Przez wszystkie miesiące 2013 r. leśnicy, samorządowcy i naukowcy będą przypominać, że 50 lat temu do specjalnie przygotowanej zagrody w nadleśnictwie Stuposiany przyjechało pięć żubrów linii białowiesko - kaukaskiej, które zapoczątkowały program restytucji tego ginącego gatunku.

Rok Karpackiego Żubra będzie okazją do przypominania roli i wkładu leśników w ratowanie tego największego lądowego ssaka Europy - powiedział Janusz Zalewski, wiceminister środowiska.

Ostatni wolno żyjący żubr linii górskiej zginął na Kaukazie w 1926 r. Odtworzenie gatunku było możliwe dzięki nielicznym osobnikom żyjącym w ogrodach zoologicznych i prywatnych zwierzyńcach. Szacuje się, ze w okresie międzywojennym na świecie żyły zaledwie 54 sztuki. Dzisiaj, tylko w Bieszczadach jest ich około trzystu i są one zarówno symbolem ochrony przyrody jak i promocji naszego województwa - powiedział inaugurujący Rok Karpackiego Żubra - Mirosław Karapyta - marszałek województwa podkarpackiego.

W programie ochrony żubrów znalazło się miedzy innymi stworzenie specjalnej zagrody w Mucznem, która w ubiegłym roku odwiedziło ponad 40 tys. turystów. Z okazji Roku Karpackiego Żubra wybite zostaną dwie monety, jedna kolekcjonerska RDLP, druga srebrna NBP. Obchodom towarzyszyć będą imprezy sportowe, konferencje i wystawy.

Relacja Renaty Machnik