logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Mieszkańcy mieleckiej starówki i kilku okolicznych wsi doczekali się modernizacji i budowy nowych wałów przeciwpowodziowych na prawym brzegu Wisłoki. W przyszłym miesiącu wybrany zostanie wykonawca wałów po lewej stronie rzeki. To największe tegoroczne inwestycje przeciwpowodziowe na Podkarpaciu. Mają uchronić przed powodziami około 10 tysięcy mieszkańców regionu.

Ubiegłoroczne powodzie poważnie uszkodziły wały Wisłoki w okolicach Mielca. Niewiele brakowało, a nie remontowane od lat umocnienia nie wytrzymałyby naporu wody.

Mieszkańcy Chrząstowa w końcu mogą spać spokojnie. W ich wsi gotowe są już nowe wały znacznie wyższe od poprzednich. Modernizacja umocnień trwa także w sąsiednich wsiach w sumie na długości 7 kilometrów.

5 kilometrów nowych wałów na Wisłoce powstaje także w Mielcu będą chroniły starą cześć miasta. Umocnienia mają od 2 do nawet 6 metrów wysokości. Są też wzmacniane i uszczelniane i to zarówno wewnątrz jak i kilka metrów w głąb ziemi.

Jeszcze w tym roku zacznie się także budowa umocnień po lewej stronie Wisłoki. Władze Mielca w porozumieniu z Podkarpackim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych już myślą o kolejnej inwestycji przeciwpowodziowej. Byłyby to wały chroniące Rzochów mieleckie osiedle zagrożone podczas każdej większej wody.

Budowa wałów w okolicy Mielca zakończy się w 2013 roku. Będzie kosztowała 96 milionów złotych. Blisko połowę tej kwoty da Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. To jedna z największych inwestycji przeciwpowodziowych na Podkarpaciu. W województwie naprawiane i budowane są także umocnienia na kilku innych rzekach między innymi w gminach Gorzyce, Czermin i Borowa.