logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Na łatwiejszy dostęp do książek i bibliotek w dodatku dobrze wyposażonych stawia rządowy program "Biblioteka plus". Do wydania jest 150 milionów złotych. Część tych pieniędzy trafi także do podkarpackich placówek. Na spotkanie w urzędzie marszałkowskim promujące rządowy program pomocy bibliotekom przyjechali bibliotekarze z całego województwa, wójtowie i burmistrzowie. Wszyscy liczą, że dzięki tej pomocy wiele można będzie zmienić.
To duża szansa, bo zwłaszcza w biedniejszych gminach trudno przeforsować biblioteczne inwestycje w sytuacji gdy pieniędzy brakuje na prowadzenie szkół czy drogi.

W ramach programu Biblioteka Plus do podziału w skali kraju przez 5 lat jest 150 milionów złotych. 40 procent wartości inwestycji daje rząd pozostałą część muszą dołożyć samorządy.
Już wcześniej w 2009 i 2010 roku z programu wsparcia skorzystało w regionie 465 bibliotek m. in. w Cieszanowie.

Generalnie założenie jest takie, że biblioteki jak na zachodzie Europy mają się zmienić w nowoczesne centra kultury. Niezależnie od rządowego programu w regionie realizowany jest też projekt "Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa." Dzięki niemu tysiące dokumentów będących w zbiorach podkarpackich bibliotek są skanowane i udostępniane za pośrednictwem internetu.