logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Z Programu Operacyjnego skorzystały między innymi podkarpackie firmy działające w ramach Doliny Lotniczej. Zakończony właśnie projekt realizowany z Euroregionem Karpaty- stawia na współpracę w ramach tej samej branży, także za granicą.. Jego podstawa to szybki kontakt i wymiana informacji między firmami, uczelniami i naukowcami. Kanadyjska firma Vac Aero specjalizuje się lotniczych procesach specjalnych takich jak obróbka cieplna. W Polsce ma już zakład w Kaliszu. Teraz jednak zainwestowała w nową siedzibę - w Jasionce w Podkarpackim Parku Naukowo Technologicznym. Chodziło nie tylko o to, że właśnie tu zlokalizowane są firmy Doliny lotniczej ale także ważna dla inwestorów jest bliskość granicy z Ukrainą a głównie ze Słowacją.
Choć firma Vac Aero działalność uruchomi dopiero w czerwcu - już uczestniczyła w projekcie w ramach Euroregionu karpackiego, którego celem było nawiązanie kontaktów z firmami słowackimi branży lotniczej. Zainteresowana współpracą jest też strona słowacka. Projekt dotyczący współpracy z przedsiębiorcami i naukowcami z branży lotniczej jest już kolejnym realizowanym przez Stowarzyszenie Euroregion karpacki. taką współpracę nawiązano już z Ukrainą. Jednak plany dotyczące współpracy transgranicznej w różnych dziedzinach są znacznie szersze.
Stowarzyszenie Euroregion Karpacki liczy że polski rząd będzie lobbował za tym projektem podczas prezydencji Polski w Unii Europejskiej.

Dorota Sowa
TVP Rzeszów