logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

W Rzeszowie odbyło się dziś I posiedzenie Sejmiku Studentów Województwa Podkarpackiego. Jego utworzenie- to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. W Sejmiku zasiadają żacy wszystkich podkarpackich uczelni. Mają swojego przewodniczącego i komisje. Sejmik studencki będzie się zbierał cyklicznie i zajmował ważnymi sprawami dotyczącymi młodych ludzi.
Sejmik studencki tworzy 35 delegatów z 19 podkarpackich Podkarpacia. Na pierwsze posiedzenie przyjechali więc przedstawiciele uczelni publicznych i niepublicznych, najliczniej z Rzeszowa ale także z Sanoka, Stalowej Woli, Przemyśla czy Jarosławia. Pomysłodawczynią utworzenia sejmiku studentów jest przewodnicząca sejmiku województwa Teresa Kubas- Hul.
-”Bardzo mi zależy żeby ta inicjatywa się udała bo to olbrzymia szansa żeby zintegrować środowisko studenckie, bo tylko wtedy gdy to środowisko będzie miało jednym głosem ten głos będzie słyszany.”

Przewodnicząca sejmiku województwa proponuje by sejmik studentów miał swoje komisje: sportu akademickiego, kultury i nauki. Pomysł bardzo podoba się studentom, którzy już wcześniej starali się zorganizować i utworzyć Parlament Studentów Województwa Podkarpackiego.

Delegaci Sejmiku są wybierani z każdej uczelni proporcjonalnie do liczby studentów Uniwersytet Rzeszowski np. ma sześciu przedstawicieli.
Przedstawicieli mniejszych uczelni cieszy przede wszystkim szansa na integrację środowiska Studenci szkół zawodowych z Jarosławia czy Sanoka czują się trochę poza społecznością akademicką.

Przewodnicząca sejmiku województwa chce by studenci dzięki takiemu zorganizowaniu mogli nie tylko rozwiązywać swoje problemy ale i by pomogli w przygotowaniu strategii województwa oraz podpowiadali prawdziwym radnym jak zmieniać województwo.
Sejmik studencki ma się zbierać raz na kwartał.

Beata Bartman

TVP Rzeszów