logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Radni sejmiku wojewódzkiego przyjęli dziś budżet samorządu na ten rok. Co ciekawe plan finansów Podkarpacia przygotowała poprzednia ekipa, która dziś stanowi sejmikową opozycję. Obecny zarząd, wyłoniony po jesiennych wyborach dokonał w budżecie niewielu poprawek. Także dlatego, że po zmianie barw klubowych jego szeregi zasilił poprzedni marszałek, pod kierunkiem którego projekt budżetu powstawał. Dlatego głosowanie nie wywołało, jak to było w latach ubiegłych, gwałtownych sporów i kłótni.

Tegoroczny budżet samorządu zdaniem marszałka, z sejmikowej koalicji PO-PSL- SLD Mirosława Karapyty jest budżetem racjonalnym. W opinii przedstawiciela PiS-owskiej opozycji w sejmiku Bogdana Rzońcy budżet jest elastyczny i prorozwojowy!
Taka zgodność koalicji i opozycji mogłaby dziwić gdyby nie jeden, znaczący fakt finansowy plan samorządu województwa na ten rok, przygotował poprzedni zarząd, który po jesiennej zmianie władzy stał się sejmikową opozycją. Tak się jednak składa, że dwóch z pięciu jego członków przed wyborami samorządowymi zmieniło barwy klubowe. I tak były PiS-owski marszałek Zygmunt Cholewiński, dziś jest wicemarszałkiem z ramienia PO. Jan Burek, który w poprzedniej kadencji był członkiem zarządu województwa wyłonionego przez PiS - został szefem klubu PO. W tej sytuacji każda ze stron może czuć się przynajmniej po części twórcą budżetu, więc nie wypada go krytykować. Co było widać podczas głosowania.

 

Za głosowała koalicja, opozycja wstrzymała się, ale Bogdan Rzońca podkreśla -
-"To nasz projekt budżetu, myślę, że całkiem niezły, zaprzecza tym krytycznym uwagom przewodniczącego klubu PO, który na pierwszym czytaniu mówił, że po tym budżecie to tylko zgliszcza i nie ma perspektywy dla województwa podkarpackiego. Okazuje się, że to nieprawda, bo znalazły się dziś dodatkowe pieniądze dla szpitala w Brzozowie - 5 milionów."

 

Całość budżetu to ponad miliard 82 miliony złotych dochodów i przeszło miliard 188 milionów po stronie wydatków głównie inwestycji.
Mirosław Karapyta
-"Dotyczące transportu: funkcjonowania spółki lotniskowej i spółki kolejowej oraz inwestycje na infrastrukturę drogową."

 

Na drogi samorząd chce w tym roku wydać 302 miliony złotych.
Bronisław Tofil, przewodniczący klubu radnych SLD
-"Drogi są nerwem gospodarki, a jeśli będziemy mieć drogi, to będzie praca, rozwój."

 

Do tego 13 i pół miliona dla spółki lotniskowej i blisko sześć milionów na kolejny etap budowy Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Mariusz Kawa, przewodniczący klubu radnych PSL
-"To jest pierwszy budżet, w którym proporcje wydatków ze środków własnych do środków zewnętrznych jest mniej więcej równy, to jest po ponad 200 milionów złotych. Do tej pory mieliśmy sytuację, że udział tych środków własnych był znacznie, znacznie większy niż środków zewnętrznych."

 

W tym roku mają ruszyć też dwa duże projekty informatyczne.
Jan Burek, przewodniczący klubu radnych PO
-"Mianowicie podkarpacki system administracji elektronicznej, to jest prawie 100 milionów złotych i system informacji medycznej, gdzie też jest prawie 100 milionów złotych."

Ponadto 61 milionów złotych wyda w tym roku samorząd na inwestycje w szpitalach i placówkach kultury.

 

Konrad Dudek
Źródło: TVP Rzeszów