logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

tvp rzeszowFakty, liczby, przykłady dowodzą, że własny biznes to dobry wybór. Potwierdzeniem tego jest raport Przedsiębiorcy na Podkarpaciu przygotowany przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych. Jest to opracowanie na temat wkładu osób prowadzących działalność gospodarczą w rozwój województwa podkarpackiego.

Autorzy raportu w prosty i obrazowy sposób przedstawili najważniejsze informacje dotyczące roli przedsiębiorców w rozwoju każdego z 16 województw. Łącznie wykorzystali ponad 30 tysięcy danych. Prace nad dokumentem trwały pół roku. Choć tematy dotyczą rzeczy kluczowych dla gospodarki - zostały opisane tak by zainteresowały czytelników bez ekonomicznego wykształcenia - czyli każdego mieszkańca danego regionu.

Z rozdziału "Wszyscy jesteśmy przedsiębiorcami" dowiadujemy się, że na Podkarpaciu codziennie rejestrowane są 53 firmy. Czyli jeden podmiot gospodarczy powstaje średnio co 9 minut. Majątek firm w regionie był w 2010 roku wart tyle co 30 stadionów narodowych. To zdaniem autorów dowód na pomnażanie z trudem wypracowanego majątku.
Dalej dowiadujemy się, że przychody podkarpackich firm są 11 razy większe niż dochody gmin. Przychody tych firm wzrosły o 55 procent w ciągu ostatnich siedmiu lat. Blisko 5 miliardów złotych zainwestowali przedsiębiorcy w województwie podkarpackim. Inwestycje biznesu były dwa razy większe niż samorządów. W regionie na każde 5 osób - 4 pracują w firmach i gospodarstwach rolnych.
W regionie działa kilkanaście firm zaliczanych do grupy największych i najcenniejszych w Polsce. Dla przykładu autorzy raportu informują, że wartość Asseco jest 4 razy większa niż budżet Rzeszowa. A eksport z Podkarpacia jest prawie 3 razy większy niż eksport owoców i warzyw z całej Polski. Na koniec autorzy raportu prezentują sylwetki menedżerów - którzy udowodnili, że "Biznes to dobry wybór".