logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

tvp rzeszowOkazja jest nie byle jaka - w tym roku przypada 50. rocznica powrotu króla puszczy w ten rejon Polski. Teraz bieszczadzkie stada liczą około 300 osobników. Rok Żubra to cykl imprez i przedsięwzięć, które mają przybliżyć rolę tych zwierząt na terenie polskich Bieszczadów i całych Karpat.

 Pokazowa zagroda żubrów w Mucznem. Tu się aklimatyzują do bieszczadzkich warunków i życia na wolności. Wszystko mogą obejrzec turyści. Zagroda w Mucznem to jedno z nielicznych miejsc w Bieszczadach, gdzie żubra z pewnością można zobaczyć.
Żubrów w Bieszczadach nie było przez ponad 200 lat. Wróciły w 1963 roku, jako między innymi cel polowań partyjnych notabli. Zdołały przetrwać, choć łatwo nie jest. Ten gatunek jest bardzo wrażliwy na zakażenie i rozwój gruźlicy. Tę chorobę wykryto u żubrów żyjących dziko na terenie nadleśnictwa Stuposiany. Żeby chronić inne stada, zdecydowano o odstrzale chorych osobników. Za 3-4 lata stado, które żyło na terenie nadleśnictwa Stuposiany ma zostać odbudowane właśnie dzięki żubrom wypuszczonym z zagrody w Mucznem.
Z okazji złotego jubileuszu żubrów w Bieszczadach Kapituła Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody uznała rok 2013 za Karpackim Rokiem Żubra. Będzie Bieg Narciarski „Tropem Żubra", wystawa filatelistyczna, konferencja naukowa czy moneta z wizerunkiem żubra oraz film