logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

 

tvp rzeszowZwiązane z tą dawną i tą bardziej współczesną historią miasta. Jednym z nich jest list, który 56 lat temu dla potomnych napisali przemyscy harcerze. Deklarowali w nim, że zawsze będą wierni hasłu - Bóg, Honor, Ojczyzna. A za takie słowa można było wtedy trafić do więzienia.

Jeden z mieszkańców Przemyśla znalazł zakopaną w ziemi butelkę ze schowaną w niej kartką. Po jej osuszeniu okazało się, że jest to napisany na maszynie list z 27 października 1956 roku. Anonimowi skauci informują w nim, że powołali nową organizację, która będzie kierować się umiłowaniem wolnej i niepodległej Ojczyzny. A jej hasłem będą zakazane wówczas słowa - Bóg- Honor- Ojczyzna.

Historię - ale dotyczącą słynnej Twierdzy Przemyśl - mają przybliżyć inne eksponaty, które niedawno trafiły do muzeum. To między innymi model samolotu służącego w lotnictwie wojsk rosyjskich - który przeszedł do historii podniebnych walk I wojny światowej.

Czasy walk o twierdzę Przemyśl - ma przybliżyć także naturalnej wielkości postać węgierskiego huzara i jego konia, z siodłem i szablą - ta ostatnia została wypożyczona z Węgier. Stamtąd pochodzą też niezwykle zdjęcia zwierząt służących cesarsko-królewskim wojsku. Oprócz koni w transportowaniu żywności i amunicji - udział miały też psy.