logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Gościem specjalnym otwarcia nowego Terminalu w Jasionce był kapitan Tadeusz Wrona. Absolwent pierwszego rocznika pilotażu na Politechnice Rzeszowskiej zasłynął mistrzowskim lądowaniem pełnym pasażerów Boeingiem 767, bez wysuniętego podwozia. Teraz każdy chce z nim latać. Dziś to szczęście miała nasza ekipa.

Lądowanie na warszawskim Okęciu z listopada ubiegłego roku i pilot siedzący za sterami przeszli już do historii, nie tylko polskiego lotnictwa cywilnego. Kapitan Tadeusz Wrona lądując awaryjnie Boeingiem 767 bez wysuniętego podwozia uratował 231 pasażerów i członków załogi. Kapitan Wrona pilotażu uczył się w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

-”Jak zaczęliśmy w 81 roku to będzie już 31 lat! To był pierwszy rocznik, który skończył pilotaż na Politechnice Rzeszowskiej. Rozpoczynaliśmy na jednym samolocie! An-2, 21 osób, oczywiście nie wszyscy na raz, podzieleni na grupy, ale jeden samolot i to niesprawny, nie latał ale mogliśmy nim uczyć kołować!”

Dzisiaj ośrodek ma do dyspozycji między innymi nowoczesne Pipery Seneca. I to właśnie taką maszyną kapitan Wrona jako gość specjalny przyleciał na otwarcie nowego terminalu pasażerskiego lotniska w Jasionce. Lot pokoleń przebiegał w koleżeńskiej atmosferze i kapitan Wrona nie mógł odmówić sobie przelotu nad swoim starym akademikiem na miasteczku Politechniki Rzeszowskiej. A kapitan Jażdżewski nie mógł odmówić prośbie starszego kolegi. Bo choć sam Ośrodek Kształcenia Lotniczego od czasu kiedy kapitan Wrona skończył studia zmienił się bardzo, to klasa kończących go pilotów pozostaje niezmienna.

-”Nie mieliśmy symulatora, jest tańszy w szkoleniu i to dobry zakup i dobre posunięcie uruchomienie symulatora.”

Przy okazji wizyty w Jasionce Tadeusza Wronę uhonorowano tytułem Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego, który w marcu przyznali kapitanowi radni Sejmiku Wojewódzkiego.