logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Biorą w nim udział przedsiębiorcy, samorządowcy oraz przedstawiciele władz, wymiaru sprawiedliwości, służb granicznych i celnych z Polski i Ukrainy. Rozmawiają także o tym co po mistrzostwach czyli o współpracy handlowej i inwestycyjnej, którą ciągle utrudnia granica i związane z nią bariery celne i prawne.

Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej
-”Mamy bardzo wiele przykładów tego, że te kontakty się rozwijają Ukraińskie firmy chętnie wstępują do naszej izby bo są zainteresowane polskimi inwestorami, obroty handlowe wzrastają chociaż nie osiągnęły szczytu sprzed kryzysu w roku 2008 i daleko im jeszcze do tego. Polskie firmy sygnalizują też problemy z działalnością na Ukrainie wynikające z ukraińskiego, złego ukraińskiego prawa, korupcji i problemów granicznych.”

Tatiana Surżyn, właścicielka sieci hipermarketów budowlanych na Ukrainie -”My współpracujemy z polskimi partnerami od ponad 16 lat i niestety ciągle są problemy, choć sprowadzamy do naszych budowlanych hipermarketów i hurtowni coraz więcej polskich towarów. Chcielibyśmy żeby nie było takich przeszkód jakie są na drodze ich importu. I to są problemy, które przynajmniej częściowo chcielibyśmy rozwiązać na tym spotkaniu. Chodzi głównie o granicę i to, że nasze dostawy są bardzo opóźnione przez kolejki a później przez formalności już u nas w Kijowie w urzędzie celnym.”