logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Zgoda na dużą inwestycję drogową w okalicach portu lotniczego w Jasionce. I niemal jednogłośny sprzeciw wobec likwidacji powiatowych stacji Sanepidu i ograniczeń w zadłużaniu się samorzadów. To kilka najważniejszych decyzji, podjetych na dzisiejszej sesji sejmiku wojewódzkiego. Kierowcom długo czekającym na włączenie się do ruchu na połączeniu dróg krajowych: 9-tki z 19-tką w pobliżu lotniska w Jasionce - trudno pojąć co miał na myśli autor hasła promocyjnego "Podkarpackie przestrzeń otwarta". Stąd nowy pomysł zarządu województwa na budowę bezkolizyjnego czytaj wielopoziomowego połączenia tych tras. Jednak w tym przypadku - okazuje się, że olbrzymie pieniądze to nie wszystko - potrzebny jest dobry projekt rozwiązujący prawdziwy komunikacyjny węzeł gordyjski. Pierwszy etap bezkolizyjnego połączenia 9-ki z 19-tką - z dodatkowym pasem okalającym lotnisko ma kosztować ponad 100 milionów złotych. Drugi trudniejszy etap umożliwiający sprawne dotarcie z tych samych okolic do autostrady i drogi szybkiego ruchu S-19 ma kosztować od 300 do 400 milionów złotych. Plany drogie i ambitne - a tymczasem samorządowcy martwią się, że ich realizację storpeduje minister finansów, który chce ograniczyć możliwość zwiększania deficytu w budżetach samorządów.
To nie jedyny przejaw rzadkiej jednomyślności sejmikowej opozycji z rządzącą koalicją. Drugi podobny apel dotyczy pomysłu likwidacji powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Takiej jednomyślności nie było już na przykład przy ocenie strategii rozwoju województwa. Odpowiedzialni za jej wdrażanie przekonują, że na Podkapraciu żyje się dobrze.
Krytycy twierdzą, że dobrze to przy tej okazji promują się rządzący województwem. Radni są także podzieleni w sprawie propozycji łączenia stanowiska przewodniczącej sejmiku wojewódzkiego z funkcją dyrektora rzeszowskiego teatru Maska.