logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Wino z Jasła, w szkle z Krosna, najlepiej na rynku w Sanoku tak swoje walory turystyczne i gospodarcze zachwalało w Brukseli Podkarpackie Trójmiasto. Samorządy, które kiedyś ze sobą konkurowały, teraz postawiły na współpracę w sercu Unii Europejskiej. A pierwszą do tego okazją było objęcie przez samorząd wojewódzki przewodnictwa w Domu Polski Wschodniej w Brukseli.
samym sercu stolicy Unii Europejskiej jest swoistą, wspólną ambasadą Podkarpacia, lubelskiego, Warmii i Mazur, oraz Podlasia i świętokrzyskiego. Przed kilkoma dniami, oficjalnie koordynację działań Domu Polski Wschodniej w Brukseli na ten rok przejął marszałek podkarpacki Mirosław Karapyta.
-”Mój pomysł na swego rodzaju prezydencję, czyli przewodnictwo Podkarpacia w Domu Polski Wschodniej jest taki, by to nie tylko było zadanie dla urzędników Urzędu Marszałkowskiego, ale by do tego włączyli się wszyscy.”

Czyli samorządy poszczególnych gmin i powiatów, bo jak wiadomo: duży może więcej. Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem była wtorkowa prezentacja w Brukseli Podkarpackiego Trójmiasta, czyli Krosna, Sanoka i Jasła - miast, które wcześniej niekoniecznie pałały do siebie sympatią i chęcią współpracy. Swojej szansy w Brukseli wypatrują też inne samorządy.
-”Już mamy konkretną ofertę ze strony Rzeszowa, który bardzo wyraźnie chce pokazać swoją innowacyjność. Rzeszów @ zadeklarował na wstępie 200 tysięcy i pokazanie tego podczas imprez, konferencji.”

Polski ambasador w Belgii, dyplomatycznie podpowiada samorządowcom: innowacyjność to nie tylko nowoczesne technologie informatyczne, to też potencjał ludzki i przyrodniczy. Na to samo zwraca uwagę Jerzy Buzek, przypominając, że skuteczna promocja to taka, która przynosi wymierne efekty.
-”Tu trzeba zaprezentować polską siłę gospodarczą, polskiego rolnictwa produkującego smacznie, bezpiecznie ekologicznie i w przystępnej cenie. To są argumenty jeszcze nie wykorzystane w pełni! „

Warunkiem skuteczności działań na rzecz regionu jest też aktywność podkarpackiego przedstawicielstwa w Domu Polski Wschodniej. Tak by konferencje czy wystawy nie były spotkaniami Polaków z Polakami tyle, że w Brukseli.

Konrad Dudek