logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

...nie tylko z podkarpackich uczelni. Także dla studiujących w Krakowie, Warszawie czy Lublinie, a mieszkających w naszym regionie. Trwa kolejny nabór wniosków o specjalne stypendia dla osób, które zajęły się pracą naukową. Można dostać ponad 3 tysiące złotych miesięcznie. Ważne, żeby praca przyczyniła się do rozwoju regionu.

Michał Piętal pisze doktorat z bioinforamtyki inaczej z molekularnej biologii obliczeniowej i jest jednym ze stypendystów objętych programem pomocy. To umożliwia mu pracę naukową w zupełnie innych warunkach niż w momencie gdy składał wniosek w Urzędzie Marszałkowskim.

-”No ja wtedy pracowałem w firmie i ten doktorat przez kilka miesięcy w roku pisałem no w soboty, bo to jest jedyny moment kiedy można. Akurat dziedzina, z której piszę doktorat no to najlepiej byłoby to robić w pełnym wymiarze etatu.”

Dzięki stypendium pan Michał podobnie jak wiele innych osób w podobnej sytuacji mógł czasowo zrezygnować z pracy i zająć się doktoratem właśnie na pełny etat. Dostaje 3400 złotych miesięcznie. Takie wsparcie bardzo pomaga także osobom, które przygotowując swoje prace naukowe tak jak pani Bernadeta Dąbska muszą wykonywać setki doświadczeń i prób

-”Dzięki stypendium udało mi się zakupić suszarkę laboratoryjną, którą wykorzystuję przy przygotowywaniu kompozycji zaprawy z glikolizatem, udało mi się zakupić misę mieszadło.”

Na jeden rok akademicki uczestnik programu dostaje 40800 złotych. To ogromne wsparcie zachęcające do podjęcia pracy naukowej oceniają władze uczelni i profesorowie.

Na Podkarpaciu ze stypendiów już korzysta 104 doktorantów. W sumie taką pomocą objętych zostanie 233. Właśnie trwa kolejny nabór wniosków. Wnioski mogą składać doktoranci, którzy mają otwarty przewód doktorski i realizują prace naukowe, których wyniki mogą przyczynić się do rozwoju jednego z sektorów gospodarki, uznanych za szczególnie istotne dla rozwoju województwa podkarpackiego.

Chodzi np. o sektor usług turystycznych, teleinformatycznych, czy przemysł farmaceutyczny. Wnioski można składać do końca marca. Tym razem stypendium udzielane będzie na dwa lata.