logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps pazdziernik 160

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Zakończyły się nie tylko wszystkie prace budowlane i wykończeniowe ale też niezbędne odbiory techniczne. Teraz lekarze, rehabilitanci i fizjoterapeuci czekają już tylko na kontrakt z NFZ-tem. Konkurs właśnie został ogłoszony i ma zostać rozstrzygnięty 24 stycznia tak aby od 1. lutego długo oczekiwana placówka jedyna taka na Podkarpaciu mogła zacząć przyjmować pacjentów.
Historia tego budynku ma już ponad 10 lat. Prace rozpoczęte przez fundację Caritas z przyczyn finansowych stanęły i przez 6 lat gmach stał pusty. Kiedy ponad dwa lata temu przejął go samorząd województwa okazało się, że ponowne prace trzeba rozpocząć od wielkiego remontu tego co już jest.
Tadeusz Obara, inspektor nadzoru
-”Ekspertyzy nie były optymistyczne ale w tej chwili dysponujemy takimi materiałami i takimi technologiami, że wszystko jest do zrobienia.”

Teraz wiadomo już na pewno, że wszystko się udało. Trzykondygnacyjny gmach o łącznej powierzchni prawie 12 tysięcy metrów kwadratowych wygląda imponująco. I dzięki unijnemu wsparciu ma supernowoczesne wyposażenie.
Mariusz Dróżbiecki, kierownik pracowni fizjoterapii
-”Dumny jestem z całego ośrodka, zespołu który będzie tu pracował. Natomiast ten zespół będzie miał doskonałe warunki do pracy z dziećmi.”

Bo tylko pracownia fizjoterapii to aż 6 super wyposażonych sal do ćwiczeń indywidualnych i grupowych. A do tego pracować tu będą najlepsi specjaliści ściągnięci z całego województwa ale spoza Podkarpacia.
Grzegorz Przysada, specjalista rehabilitacji medycznej
-”Były pewne trudności dlatego, że dobrych specjalistów fachowców cały czas brakuje na rynku ale udało nam się jeśli chodzi o kadrę jesteśmy gotowi czekamy na pacjentów.”

To pierwszy na Podkarpaciu ośrodek, który zapewni dzieciom pomoc tak wielu specjalistów i tak różne rodzaje rehabilitacji w jednym miejscu. Do tej pory był z tym problem.
Olga Wolińska, koordynator oddziału dziennej rehabilitacji neurologicznej
-”Docierały do ośrodków w całej Polsce w poszukiwaniu różnego rodzaju terapii teraz nasz ośrodek postara się zapewnić im wszystkie elementy od kinezjoterapii, fizykoterapii i hydroterapii i bardzo duży nacisk postawiony na edukację.”

Rodzice już się cieszą. Dzwonią i pytają. A są nawet tacy, którzy zdecydowali się już na wstępne konsultacje specjalistów.
Elżbieta Małecka
-”Ja się bardzo cieszę, że tu jestem i jesteśmy pierwszymi pacjentami. Ośrodek ma piękne założenia. Rehabilitacja psychoterapia, lekarz nauczyciel. Wszystko na miejscu.”

Teraz wszyscy z niecierpliwością czekają już tylko na kontrakt z NFZ-tem.
Janusz Solarz, dyr. Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie
-”Składamy ofertę z nadzieją, że jeśli procedurę do końca stycznia uda się rozstrzygnąć to na początku lutego pacjenci powinni się pojawić.”

Ośrodek kosztowało ponad 60 milionów złotych i powstał dzięki pieniądzom samorządu województwa i wsparciu Unii Europejskiej. W przychodniach, gabinetach rehabilitacyjnych oraz na dwóch szpitalnych oddziałach pracować będzie 130 osób. To dzięki nim codziennie na rehabilitację może liczyć nawet 200 chorych.

Beata Wolańska