logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu przeworskiego. Oddano tam do użytku nowoczesny blok operacyjny za 10 milionów złotych. Dzięki temu można będzie wykonywać więcej operacji i w zdecydowanie lepszych warunkach. Skrócą się kolejki dotychczas np. na zabiegi ortopedyczne trzeba było czekać 2, 3 miesiące.

W ubiegłym roku w Szpitalu Powiatowym w Przeworsku wykonano ponad 2700 zabiegów z czego 700 na oddziale chirurgicznym, 1200 na ortopedii. Mimo to były kolejki oczekujących. Teraz na pewno się skrócą.

Janusz Szynal, wicedyr. ds. lecznictwa Szpitala w Przeworsku -”To są 4 nowe sale operacyjne, wszystkie zgodne z wymogami ministerstwa zdrowia, będzie wyższy poziom świadczonych usług, będzie więcej miejsca, będziemy mogli równocześnie wykonywać więcej zabiegów i operacji. Niewątpliwie ogromna korzyść dla mieszkańców naszego powiatu.”

To przeskok w XXI wiek, zupełnie nowe są nie tylko pomieszczenia także całe wyposażenie. Szpital kupił nowe stoły operacyjne to w przypadku jednego wydatek około 25 tysięcy złotych, nowe jest także oświetlenie. Dzięki lampom ledowym jest najbardziej zbliżone do dziennego.

Rafał Walczak, urolog, kierownik bloku operacyjnego -”Mamy bardzo dobrej jakości nowoczesne kolumny chirurgiczno – laparoskopowe, dzięki którym mona w sposób ergonomiczny rozmieścić cały sprzęt, dzięki temu utrzymanie czystości jest możliwe w sposób właściwy. Na starym bloku operacyjnym te możliwości były ograniczone.”

Oprócz czterech sal operacyjnych w oddanym do użytku bloku operacyjnym jest sala wyłudzeń. W Szpitalu w Przeworsku od kilku lat realizowane są inwestycje zwiększające komfort i bezpieczeństwo pacjentów.

Józef Więcław, dyr. Szpitala w Przeworsku -”Jest to jedna z największych inwestycji za 10 milionów złotych z czego 5 milionów to jest Fundusz Rozwoju Regionalnego 3, 5 miliona, na tę inwestycję przekazało starostwo powiatowe, pozostałe środki to środki własne.”

W listopadzie planowane jest uruchomienie centrum endoskopii oraz siedmiołóżkowego oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Wcześniej zrealizowano projekt termomodernizacji. Za półtora miliona docieplono ściany i stropy, wymieniono okna i zamontowano kolektory słoneczne.