logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

W porcie lotniczym w Jasionce poprawi się bezpieczeństwo pasażerów i komfort pracy kontrolerów lotów. Wszystko za sprawą nowej wieży kontroli ruchu lotniczego. Akt erekcyjny pod jej budowę wmurował dziś między innymi Marszałek Sejmu RP Grzegorz Schetyna. Dzięki tak szybkiej modernizacji lotniska, zdaniem specjalistów Jasionka ma szansę kontrolować w przyszłości mniejsze, sąsiednie porty.

Nowa wieża kontroli lotów będzie oddana do użytku w połowie przyszłego roku. Zastąpi starą, wybudowaną jeszcze w latach siedemdziesiątych. Z nowego obiektu, który ma być trzykrotnie wyższy od obecnego cieszą się przede wszystkim kontrolerzy lotów, którzy narzekają na warunki pracy w starej wieży.

Na uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego przyjechał Marszałek Sejmu RP Grzegorz Schetyna.
Inwestorem jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Jej prezes zapowiedział, że planuje wyposażyć port w Jasionce w nowe urządzenia nawigacyjne o wyższych standardach, bo nowa wieża to jego zdaniem inwestycja na długie lata.

W porcie lotniczym w Jasionce planowane są już kolejne inwestycje m.in. budowa drogi kołowania. Kończy się też najważniejsza - nowy terminal. Prace budowlane będą ukończone w grudniu tego roku. Potem trzymiesięczny okres wyposażania i testów. Planowo pod koniec marca terminal ma być oddany do użytku.

Inwestycje realizowane w Jasionce warte są ponad 400 milionów złotych. Koszt budowy nowej wieży sięga 15 milionów złotych. Większość środków pochodzi z programów unijnych, w tym z programu Infrastruktura i Środowisko.