logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 18 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Rekordowa unijna dotacja - na prawie 22 miliony złotych - stała się faktem. Związek Gmin Fortecznych- podpisał właśnie potrzebną umowę. Projekt, który zyskał takie dofinansowanie, zakłada przede wszystkim ułatwienie dostępu do fortów, bo dziś szlaki do fortów są miejscami nawet niebezpieczne.

Twierdza Przemyśl to jedna z 200 wielkich fortyfikacji istniejących w Europie w 1914 roku i trzecia co do wielkości twierdza po Anwerpii i Verdun. Jej budowę rozpoczęto w połowie XIX wieku gdy stosunki między Rosją a Austrią uległy znacznemu pogorszeniu. Twierdza przeżyła trzykrotne oblężenie ale po I wojnie światowej nie odegrała już ważniejszej roli, z czasem ulegając dewastacji. Dziś jest ważnym zabytkiem południowo - wschodniej Polski.
Prezydent Przemyśla wyjaśnia że w ramach projektu o wartości 22 milionów złotych wykonanych zostanie 7 ważnych zadań, które mają przywrócić forty turystom. Projekt przewiduje także m.in. rewitalizację dróg fortecznych zespołu koszarowego w Siedliskach, fortu XV Borek. Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl powstał właśnie po to by wspólnie starać się o unijne dofinansowanie takich przedsięwzięć, gminy ze swojego budżetu wyłożyły ponad 3 miliony złotych. Projekt będzie realizowany do maja 2013 roku, prace przy rewitalizacji dróg fortecznych fortu Borek ruszą 1 lipca, latem rozpocznie się też zagospodarowywanie trasy od Bramy Sanockiej Dolnej przez Fort Trzy Krzyże do Bramy na Zniesieniu. Niestety Związek Gmin Fortecznych dostał na razie tylko jedną piątą kwoty potrzebnej by zrealizować cały projekt rewitalizacji Twierdzy. Całość ma być gotowa w 2020 roku.
Beata Bartman