logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

160317Marszałek Władysław Ortyl i Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart powitali w Łańcucie Prezydenta RP Andrzeja Dudę, któremu towarzyszy małżonka Agata Kornhauser-Duda. Podczas uroczystości w łańcuckim muzeum Prezydent wręczy odznaczenia państwowe kilkudziesięciu osobom. To pierwszy punkt uroczystości związanych z otwarciem Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

Parę Prezydencką wraz z marszałkiem Władysławem Ortylem przywitał Stanisław Gwizdak – Burmistrz Łańcuta, starosta łańcucki Adam Krzysztoń oraz Wit Karol Wojtowicz – dyrektor Muzeum-Zamek w Łańcucie. W uroczystości biorą również udział m. in Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu RP, Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu RP, Piotr Gliński – wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Beata Kempa - szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Rabin Michael Schudrich, ks. abp Stanisław Gądecki oraz abp Józef Michalik.

W Łańcucie Prezydent RP wręczy odznaczenia państwowe Polakom ratującym Żydów oraz osobom zasłużonym w upowszechnianiu wiedzy i historii o ratujących. Odznaczonych zostanie ok. 90 osób. Para Prezydencka obejrzy również wystawę o Henryku Sławiku – wielkim bohaterze trzech narodów : polskiego, żydowskiego i węgierskiego, który podczas II wojny światowej uratował tysiące osób.

Po wizycie w Łańcucie Para Prezydencka uda się do Markowej, gdzie o godz. 17.30 odbędzie się główna uroczystość otwarcia muzeum. Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych w Łańcucie oraz otwarcie muzeum w Markowej można śledzić w TVP Info, TVP Historia i TVP Rzeszów, które transmitują „na żywo” to wydarzenie.

Otwarciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej towarzyszy szereg wydarzeń. Jednym z nich była wspólna modlitwa żydowska i chrześcijańska w Jagielle k. Przeworska na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu, gdzie spoczywają ciała rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów zamordowanych wraz z Ulmami. Modlitwę na cmentarzu odprawili abp. Józef Michalik oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Na cmentarzu w Jagielle obecni byli również m. in. marszałek W. Ortyl. wicemarszałek B. Romaniuk oraz członek zarządu L. Kuźniar, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz grupa osób odznaczona tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, która bierze udział w uroczystościach związanych z otwarciem muzeum w Markowej.

Chrześcijańską i żydowską modlitwę odmówiono również w Markowej na grobie rodziny Ulmów. Po niej uczestnicy uroczystości modlili się w kościele parafialnym w Markowej za dusze śp. Polaków Ratujących Żydów. Mszy św. przewodniczył Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki. W uroczystej mszy uczestniczył również abp. Józef Michalik i abp Eugeniusz Popowicz – metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego. Wzięli w niej także udział członkowie zarządu województwa, wojewoda, parlamentarzyści, samorządowcy oraz zaproszeni goście.

Ważne wydarzenie miało również miejsce w Synagodze w Łańcucie, gdzie modlono się w intencji Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Kazanie wygłosił Rabin M. Schudrich. W synagodze obecny był również m. in. wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

Monika Konopka

Fot. M. Mielniczuk

Statystyka

Odwiedza nas 761 gości oraz 0 użytkowników.