logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

160731 lubaczowWizyta w Przemyślu, Lubaczowie i Baszni Dolnej - to ostatnie akcenty pobytu przedstawicieli Kongresu Polonii Amerykańskiej w Województwie Podkarpackim. Głównym punktem sobotniego objazdu po regionie była Msza Święta w intencji Polonii odprawiona pod przewodnictwem bpa Ryszarda Karpińskiego w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie.

Pierwszym etapem sobotniego objazdu po Kresach był Przemyśl. Przedstawiciele organizacji polonijnych zwiedzili miejską starówkę, fotografowali się z wojakiem Szwejkiem, podążali tunelami pod rynkiem oraz zmówili modlitwę przy grobach biskupów przemyskich.

Z Przemyśla Polonusi pojechali prosto do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie. W Mszy Świętej, odprawionej w intencji Polonii uczestniczyli Przewodniczący Sejmiku Województwa Jerzy Cypryś, marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Bogdan Romaniuk, sekretarz województwa Lesław Majkut, skarbnik województwa Janina Jastrząb, był także przewodniczący rzeszowskiej Solidarności Roman Jakim oraz mieszkańcy Lubaczowa. 

Swoistą formą podzięki stała się modlitwa wiernych, podczas której Roman Jakim powierzał koła polonijne Boskiej opiece za wsparcie, jakie „Solidarność” przez lata otrzymała od Polaków mieszkających w Ameryce. Nie zabrakło także darów dla parafii, które na ręce proboszcza przekazali przedstawiciele organizacji polonijnych. 

Pod koniec Mszy Świętej głos zabrał marszałek Władysław Ortyl, zwracając się do gości podsumował dni, które spędzili na Podkarpaciu. 

Po Mszy Polonusi wysłuchali koncertu organowego, podczas którego muzycznym kunsztem popisał się młody Lubaczowianin - Piotr Maziarz. Specjalny prezent przygotował także proboszcz ks Andrzej Stopyra, który wraz z marszałkiem Ortylem przekazał na ręce kierownictwa KPA obraz - „Śluby Jana Kazimierza”.

Kończąc wizytę w konkatedrze, bp Ryszard Karpiński zaprosił do wspólnej modlitwy przy grobie kapłana, którego sylwetkę przybliżył podczas kazania. Kardynał Władysław Rubin, którego prochy spoczywają w krypcie pod Sanktuarium, na początku swej posługi - chwilę po zakończeniu II Wojny Światowej -  pełnił rolę duszpasterza uchodźców polskich. Następnie jako biskup był delegatem prymasa Stefana Wyszyńskiego do opieki nad emigracją i uchodźstwem polskim. 

„Kresowa Osada” w Baszni Dolnej jest jednym z miejsc, gdzie w najbliższych dniach odbędzie się  „Festiwal Kultur i Kresowego Jadła”. Do skosztowania lubaczowskiej kuchni w przeddzień festiwalu zaprosił Polonusów Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel.

Ostatnim akcentem pobytu na Podkarpaciu Polaków amerykańskiego pochodzenia była wizyta w lubaczowskim domu kultury, gdzie na muzyczną opowieść o niegdyś polskim Lwowie, zaprosił teatr „Pod górkę”. Po zakończeniu spektaklu, marszałek wraz z przewodniczącym sejmiku wręczyli gościom pamiątkowe zdjęcia i upominki.

„Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą”.

 

tekst/fot.

Michał Mielniczuk
biuro prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 779 gości oraz 0 użytkowników.