Miniatura artykułuWybrano laureatów plebiscytu Osobowość Roku Podkarpacia. Podczas wojewódzkiej gali finałowej, która odbyła się w CWK G2A Arena w Jasionce, wręczono nagrody w pięciu kategoriach: „Kultura”, „Działalność Społeczna i Charytatywna”, „Biznes”, „Polityka, Samorządność i Społeczność Lokalna” oraz „Nauka”. Udział w gali wzięli - wicemarszałek Piotr Pilch oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

Laureatów plebiscytu Osobowość Roku wybierali czytelnicy Gazety Codziennej Nowiny. Kapituła nominowała osoby we wszystkich powiatach województwa podkarpackiego, które najbardziej zasłużyły się dla lokalnych społeczności. Laureaci z miast i powiatów, zachowując zdobyte głosy, awansowali do wojewódzkiego finału plebiscytu, w którym zostały przyznane tytuły Osobowość Roku Podkarpacia 2020. Podczas uroczystości, nagrody odebrali także laureaci edycji z 2019 roku, ponieważ z racji pandemii uroczystość nie mogła się odbyć w ubiegłym roku.

Wicemarszałek Piotr Pilch mówił, że osoby wyróżnione w plebiscycie nie boją się podejmować inicjatyw:

Cieszę się, że możemy nagrodzić osoby z Podkarpacia, które czują wewnętrzną potrzebę wychodzenia poza pewien schemat codziennych działań. Swoją aktywność na różnych polach traktują oni bardzo poważnie, nie boją się też podejmować inicjatyw na rzecz lokalnych społeczności. Można powiedzieć o nich, że są swego rodzaju czempionami w swoich dziedzinach, a na pewno są Osobowościami Roku Podkarpacia – powiedział wicemarszałek.

Nagrody zwycięzcom wręczali: Piotr Pilch - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Jerzy Borcz - Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Arkadiusz Rogowski - redaktor naczelny Nowin, Robert Glinkowski - prezes Polska Press Oddział w Rzeszowie, Marcin Żminkowski - zastępca redaktora naczelnego Nowin,  oraz Marcin Zaborniak, dyrektor Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Osobowość Roku Podkarpacia 2020

Kategoria „Kultura”: 
1. Agnieszka Jackowska-Drożdż 
Dom Kultury "Śnieżka", Dębica 
Nominacja za organizację Galicyjskich Konfrontacji Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych oraz Małego Konkurs Recytatorskiego. Jako dobry organizator skupia wokół siebie zespół równie aktywnych osób. Podkreśla, że dzięki zaangażowaniu swoich współpracowników udaje się zorganizować tyle dobrych inicjatyw. Mimo wielkiego zaangażowania stara się z tym nie obnosić.

2. Łukasz Róg 
reżyser, Rzeszów 
Nominacja za podjęcie wielkiego wyzwania, jakim jest stworzenie filmu "No stars anymore", w którym sam odpowiadał za scenariusz, reżyserię, stroje i montaż.

3. Jakub Riasat 
student, Zarszyn 
Autor debiutanckiego tomiku ,,Powiew słów" współautor kilku innych publikacji lokalnych. Nominowany za promowanie poezji, oraz gminy Zarszyn. 
Nominacja za twórczość poetycką, promowanie miejscowości Zarszyn oraz powiatu sanockiego.

Kategoria: „Działalność społeczna i charytatywna”: 
1. Danuta Kacprzak 
liderka w Szlachetnej Paczce, Lubaczów 
Nominacja za działalność społeczną dla Lubaczowa oraz za zaangażowanie w pomoc potrzebującym, liderka Szlachetnej Paczki i wieloletnia komendantka Hufca ZHP.

2. Stanisław Panek 
dyrektor Szkoły Podstawowej w Biedaczowie 
Nominacja za koordynację i zaangażowanie w organizację różnego rodzaju akcji charytatywnych w szkole na rzecz osób potrzebujących.

3. Aleksandra Skalska-Bajan 
członkini zarządu fundacji Mukohelp z Jarosławia 
Nominacja za działalność charytatywną na rzecz osób chorych na mukowiscydozę.

Kategoria: „Biznes”

1. Janusz Urbanik 
prezes firmy Ventor, Dębica 
Nominacja za efektywne pozyskiwanie funduszy skandynawskich i kontraktów dających zatrudnienie wielu osobom z całej Polski. Od wielu lat sponsor lokalnych i regionalnych wydarzeń, zarówno sportowych jak i charytatywnych.

2. Wacław Ochota 
właściciel OSK Wiraż w Jarosławiu 
Nominacja za utrzymywanie wysokiego poziomu szkolenia przyszłych kierowców w 2020 roku.

3. Joanna Marczyńska 
lekarz medycyny estetycznej i stomatologii, właścicielka Dental Studio w Rzeszowie 
Nominacja za przebojowość, otwarte serce, innowacyjność, pracowitość, empatię, indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Kategoria: „Polityka, samorządność i społeczność lokalna” 
1. Mirosław Hajnosz 
przewodniczący Zarządu Osiedla Parkowe, Kańczuga 
Nominacja za działalność na rzecz osiedla i reprezentowanie interesu mieszkańców, a w szczególności za skuteczne działania na rzecz przywrócenia ruchu dwukierunkowego na ul. Witosa oraz pomoc w rozwiązywaniu trudnych spraw, z którymi zwracają się mieszkańcy.

2. płk Grzegorz Grobel 
dowódca 16 Tczewskiego Batalionu Saperów w Nisku 
Nominacja za codzienny wysiłek oraz poświęcenie w zakresie zapewnienia przez jednostkę sprawnych działań na rzecz powiatu i jego mieszkańców.

3. Tomasz Matuszewski 
burmistrz Sanoka 
Nominacja za zaangażowanie w rozwój miasta i gminy, a w szczególności za działania na rzecz budowy nowego mostu na Sanie.

Kategoria: „Nauka”

1. Włodzimierz Bodnar 
lekarz, Przemyśl 
Nominacja za bezkompromisowość i ogromne oddanie w walce o zdrowie i życie Polaków w czasie pandemii. Lekarz powołany do swojego zawodu. Potrafi łamać bariery, sięgać po rozwiązania niekonwencjonalne na przekór presji otoczenia. Coraz więcej pacjentów wprost podkreśla, że zawdzięcza mu zdrowie i życie.

2. Marcin Śliwa 
adwokat, doktor, Przeworsk 
dr nauk prawnych, laureat II Konkursu IWS na najlepszą pracę doktorską i habilitacyjną z zakresu nauk prawnych, adwokat 
Nominacja za zaangażowanie w nieodpłatne porady prawne świadczone na rzecz mieszkańców. Pan Marcin jest laureatem ogólnopolskiego konkursu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości na najlepszą pracę doktorską z prawa zajmując 3 miejsce.

3. dr hab. inż. Paweł Chmielarz 
prof. Politechniki Rzeszowskiej, Katedra Chemii Fizycznej, Wydział Chemiczny, Przeworsk 
Nominacja za pracę naukową, został doceniony wśród 160 tys. naukowców z całego świata, którzy stawiani są jako wzór w 22 różnych dyscyplinach naukowych.

Tekst: D. Kozik
Biuro Prasowe UMWP

Zdjęcia: P. Dubiel