Miniatura artykułu: Rewelacja! Urządzenie z Podkarpacia wykrywa koronawirusa!Czy ML System - producent i dystrybutor paneli fotowoltaicznych, funkcjonujący w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis”, zbudował pierwsze na świecie urządzenie wykrywające koronawirusa? Na to i wiele innych pytań prosto z podrzeszowskiego Zaczernia odpowiadali prezydent RP Andrzej Duda i Dawid Cycoń, prezes ML System.

Wcześniej, prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem i Wojewodą Podkarpackim Ewą Leniart. Rozmowy dotyczyły spraw ważnych dla regionu, w tym przedsiębiorczości w czasie pandemii.

Do spotkania doszło w siedzibie firmy ML System, w Zaczerniu. Po spotkaniu prezydent wspólnie z prezesem zarządu Spółki ML System Dawidem Cyconiem, wzięli udział w briefingu prasowym. Zaprezentowano na nim tzw. Covid Detector, czyli urządzenie do bezinwazyjnej diagnostyki w czasie rzeczywistym zakażeń wywołanych przez wirus SARS-CoV-2. ML System otrzymał pozytywną opinię Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Radzie Lekarskiej w Rzeszowie na przeprowadzenie badania klinicznego tego urządzenia.

To jest urządzenie, które wykrywa wirusa Sars-CoV-2. Jego odkrycie jest wielką dumą nie tylko Podkarpacia ale całej Rzeczypospolitej. Wierzę, że po badaniach klinicznych, które w najbliższych dniach się rozpoczną, urządzenie to będzie mogło trafić do masowej produkcji i mam nadzieję rozsławi firmę na całym świecie. Jest to coś, czego do tej pory nie stworzył i nie zaprezentował nikt na świecie. Dziś, to się dzieje w Polsce, na Podkarpaciu, w firmie prowadzonej przez młodych ludzi, w firmie której działalność badawczo-rozwojową prowadzą młodzi naukowcy sprowadzeni z różnych stron świata – mówił prezydent RP, jednocześnie składając gratulacje prezesowi ML System:

Chcę z całego serca panu pogratulować. Cieszę się, że jako prezydent Rzeczypospolitej zainwestowałem kiedyś swoje zaufanie w państwa firmę zapraszając na Kongres 590 i wręczając Prezydencką Nagrodę Gospodarczą, wierząc w to głęboko, że właśnie młodzi ludzie mają przed sobą przyszłość. Ta przyszłość jest dzisiaj rzeczywistością – powiedział Andrzej Duda.

Liczę, że to nowatorskie urządzenie szybko  wspomoże wszelkie działania związane z wykrywaniem koronawirusa. To bardzo dobry przykład na współpracę naszych firm i kolejny dowód na innowacyjność Podkarpacia – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

O szczegółach dotyczących nowoczesnego urządzenia mówił Dawid Cycoń, prezes ML System.

Rzeczywiście na naszych oczach dokonuje się rewolucja, rewolucja technologiczna, rewolucja walki z Covid-19, a w przyszłości może z innymi wirusami, lub patogenami. Stworzyliśmy w kilkadziesiąt dni ogromną rzecz – urządzenie, które jest w stanie wykryć koronawirusa. Jesteśmy po wstępnych badaniach, zyskaliśmy zgodę komisji bioetyki lekarskiej na przejście do fazy badań już na gotowych wymazach. Spodziewamy się bardzo szybko wyników w zakresie czułości urządzenia i wierzymy, że będzie miało masowe zastosowanie – w zakładach pracy, na lotniskach, na przejściach granicznych, które nie będzie wymagało specjalistycznej obsługi, jak do tej pory, będzie diagnozowało wirusa wszędzie i eliminowało osoby, które w danej chwili zarażają.

Tekst: D. Kozik

Biuro Prasowe UMWP

Fot.: Kancelaria Prezydenta RP