Miniatura artykułuDalsze plany związane ze strategią, Karpaty z rumuńskiej perspektywy oraz wystąpienie przewodniczącego Komitetu Regionów Apostolosa Tzitzikostasa zdominowały kolejne posiedzenie międzyregionalnej grupy „Karpaty”. Zespół funkcjonuje pod przewodnictwem marszałka Władysława Ortyla.

 

 Szef Komitetu Regionów po raz kolejny zapewnił o swoim poparciu dla Strategii Karpackiej. Jak sam określił „z perspektywy Olimpu również można dostrzec sprawy Karpat”.

Duża część obrad poświęcona była Rumunii. O polsko-rumuńskim partnerstwie strategicznym jako stymulatorze wszechstronnej współpracy rozwojowej. Pierwszym gościem był Maciej Lang, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Rumunii, który mówił o współpracy między obydwoma krajami.

Kolejni samorządowcy z Rumunii przystąpili do apelu o zaangażowanie i włączenie się do starań o stworzenie „Strategii karpackiej”, tym razem byli to Doru Alexandru Lazăr, Wicemarszałek Województwa Maramuresz oraz Gheorghe Flutur, Marszałek Województwa Suczawa. Wcześniej podobne deklaracje złożono przed rokiem w rumuńskim Braszowie.  O korzyściach płynących ze współpracy w ramach partnerstw w obrębie Makroregionu Karpackiego mówili Adrian Teban wiceprzewodniczący grupy, przewodniczący Związku Miast Rumunii, a zarazem burmistrz miasta Cugir oraz Simion Creţu, dyrektor generalny Agencji Rozwoju Regionalnego Centru. Istotne było wystąpienie Jean-Pierre Halkin, Kierownik Działu, Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, który mówił o miejscu strategii makroregionalnych w nowej perspektywie finansowej 2021-2027.

Kolejnym ważnym gościem obrad był poseł oraz Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Marek Kuchciński, który nawiązując do założeń, które przyświecają grupie Karpaty mówił o działaniach na rzecz Strategii Karpackiej na szczeblu rządowym i parlamentarnym. Zaprosił także na coroczną konferencję „Europa Karpat” , która mimo przeciwności związanych z pandemią odbędzie się również w tym roku w formie spotkania on-line.

Tekst i zdjęcia: T. Leyko