Będzie budowany w technologii pasywnej a uczęszczało do niego będzie 195 dzieci – mowa o integracyjnym przedszkolu i żłobku w Stalowej Woli, który dostał dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Dziś, w Stalowej Woli odbył się w tej sprawie briefing prasowy, w którym wziął udział marszałek Władysław Ortyl.

W briefingu udział wzięli także między innymi: Lucjusz Nadbereżny – prezydent miasta Stalowa Wola, Janina Sagatowska - Senator RP, Rafał Weber – Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Małgorzata Jarosińska-Jedynak - minister funduszy i polityki regionalnej oraz Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki.

Marszałek Władysław Ortyl nie krył zadowolenia z faktu ogłoszenia decyzji o budowie przedszkola i żłobka, a jednocześnie mówił o atutach takiego rozwiązania:

Zarząd Województwa Podkarpackiego zatwierdził listę siedmiu projektów do dofinansowania dla budownictwa pasywnego. Są to projekty związane z przedszkolami, żłobkami, basenem, czy miejscami użyteczności publicznej. Chcielibyśmy, aby tego typu inwestycje były takimi pionierami, których będziemy mogli realizować na terenie Podkarpacia w przyszłości o wiele więcej. Wierzę, że tak się właśnie stanie i z czasem będziemy mogli czerpać bogate doświadczenia właśnie z tego projektu realizowanego tu - w Stalowej Woli – powiedział marszałek Ortyl.

Inwestycja będzie realizowana za ponad 20 milionów złotych, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 wynosi ponad 9 milionów złotych. Przy przedszkolu i żłobku integracyjnym powstanie mały basen, który będzie umożliwiał prowadzenie rehabilitacji oraz będzie służył dla innych placówek rehabilitacyjnych i wychowawczych w tej części Stalowej Woli. Po zamknięciu zajęć basen ma być dostępny dla mieszkańców miasta.

Obiekt będzie wybudowany w technologii pasywnej co oznacza, że zapotrzebowanie na zużycie energii będzie minimalne. Do przedszkola ma uczęszczać 100 dzieci zorganizowanych w pięciu grupach przedszkolnych oraz 95 dzieci w pięciu grupach żłobkowych.

Tekst: D. Kozik