Marszałek Władysław Ortyl w roli Pustelnika, wicemarszałek Piotr Pilch jako Kirkor, a członek zarządu Stanisław Kruczek wcielający się w Filona - wszystko to w przepięknych wnętrzach biblioteki łańcuckiego zamku – tak zarząd województwa włączył się w dziewiątą odsłonę Narodowego Czytania 2020.

Serdecznie zachęcam wszystkich mieszkańców Podkarpacia do sięgnięcia po narodową klasykę. „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów” napisał XVII-wieczny filozof - Kartezjusz. Włączając się w dziewiątą odsłonę Narodowego Czytania, zachęcam Państwa do sięgnięcia po książkę, bo kontakt z nią buduje wrażliwość, kształtuje wyobraźnię i pozwala odkrywać nieznane. W tym roku czytamy wspólnie wybitne dzieło polskiego romantyzmu – dramat „Balladyna” Juliusza Słowackiego.  Tym samym zachęcamy Państwa do odkrycia na nowo naszej narodowej klasyki, która współtworzy tożsamość nas – Polaków – powiedział zapraszając do lektury marszałek Władysław Ortyl.

Narodowe Czytanie to inicjatywa Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wspólne czytanie utworu odbywa się w różnych zakątkach Polski i Podkarpacia 5 września.  Wspólną lekturą jest  Balladyna Juliusza Słowackiego.

Balladyna Juliusza Słowackiego to jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Dramat ukończony w grudniu 1834 roku, wydany został w Paryżu w 1839 roku.  Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn klęski powstania listopadowego oraz debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

 Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, a w 2018  w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. 

Premiera specjalnego filmu, w którym członkowie zarządu wcielają się w postaci dramatu, opublikujemy jutro (sobota, 5 września) o godzinie 10:30 na naszym Facebooku: podkarpackie.serwis.samorzadu, serdecznie zapraszamy do oglądania i odwiedzin strony.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski