Władysław Ortyl będzie przewodniczącym grupy konserwatystów w Komitecie Regionów. Wczoraj przy zamkniętych drzwiach odbyły się wybory nowych władz grupy EKR na rozpoczynającą się kolejną 5-letnią kadencję Europejskiego Komitetu Regionów.

Stali członkowie, jak i zastępcy wśród swojego składu wybrali przedstawicieli, którzy przez kolejne lata będą decydować o przyszłości Europejskiego Komitetu Regionów. Władysław Ortyl został przewodniczącym grupy politycznej Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR - European Conservatives and Reformists Party) w Europejskim Komitecie Regionów. Zastąpił na tym stanowisku Roba Jonkmana z Niderlandów. Był on kontrkandydatem w wyborach i teraz będzie pierwszym wiceprzewodniczącym. Komitet rozpoczął dziś kolejną 5-letnią kadencję.

Chciałbym podziękować wszystkim za zaufanie, którym mnie obdarzyli. Nasza grupa zrzesza jednych z najbardziej wpływowych polityków w Europie, jak również ambitnych i aspirujących członków, których łączy jeden wspólny cel – stworzenie zreformowanej Unii Europejskiej, która będzie szanować wszystkie kraje członkowskie i społeczności lokalne – mówił Marszałek Ortyl.

Pomimo brexitu i utraty części członków, którzy pochodzili z Wielkiej Brytanii, grupa ECR wzmocniła się w porównaniu z poprzednią kadencją. Na chwilę obecną zrzesza 44 członków, w tym aż 15 przewodniczących europejskich regionów.

Justyn Róg
Kancelaria Zarządu