200210 zapowiedz

Już w ten weekend – 14 i 15 lutego – w Centrum Wystawienniczo–Kongresowym odbędzie się po raz czwarty samorządowa debata w ramach Forum Samorządów, a w sobotni wieczór IV Samorządowy Bal Charytatywny, podczas którego zbierane będą pieniądze na zakup nowoczesnego aparatu USG dla Oddziału Onkohematologii Dziecięcej w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie.

O wydarzeniach, gościach i atrakcjach, jakie zostały zaplanowane podczas forum i balu mówili  na konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl, Marcin Fijołek, z-ca dyr. Kancelarii Zarządu UMWP oraz Justyna Witkoś, koordynator Oddziału Fundacji ISKIERKA w Rzeszowie.

- Na forum chcielibyśmy mówić o nowej perspektywie finansowej, która jest przed nami. Zależy nam także, aby powiedzieć o efektywnym sposobie zarządzania w samorządach poprzez działania projektowe – mówił podczas konferencji marszałek Ortyl odnosząc się do kwestii tematów poruszanych na forum.

Wśród gości forum obecna będzie Małgorzata Jarosińska-Jedynak – minister Funduszy i Polityki Regionalnej, a także minister Adam Kwiatkowski – przedstawiciel prezydenta RP. Z poziomu samorządów głos w debacie zabierze m.in. prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel.

- Zaproszenie kierujemy nie tylko do wójtów, burmistrzów, starostów czy prezydentów, ale także do urzędników poszczególnych urzędów samorządowych. Te wyzwania, z którymi zmierzą się samorządowcy w nowej perspektywie są bardzo duże, bo będzie to perspektywa o mniejszym wymiarze finansowym – powiedział marszałek Ortyl.

Debaty w ramach forum zostały zaplanowane na piątek 14 lutego, zaś w sobotę 15 lutego będą się odbywać warsztaty z umiejętności projektowych. Forum zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zwieńczeniem Forum będzie IV Samorządowy Bal Charytatywny, który tak jak forum odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego - G2A Arena w Jasionce. Organizatorem Balu jest Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych oraz Fundacja ISKIERKA działająca na rzecz dzieci z chorobą nowotworową.

Dochód z Balu zostanie przeznaczony na zakup wysokiej klasy aparatu USG dla Oddziału Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, którego koszt wynosi ok. 350 tys. zł. Obecna na konferencji Justyna Witkoś, koordynator Oddziału Fundacji ISKIERKA w Rzeszowie mówiła o działalności fundacji, a także o tym, dlaczego fundacja planuje taki właśnie zakup:  

- Sprawdzaliśmy, co na ten moment jest najbardziej konieczne i taki sprzęt jest bardzo potrzebny. Jest to bardzo profesjonalny aparat, który pozwala na badanie zarówno małych dzieci, jak i osób dorosłych. Chcemy także przed zakupem aparatu wyremontować pomieszczenie, w którym znajdzie się USG, aby było ono kolorystycznie bardziej przyjazne dla dzieci – mówiła Justyna Witkoś.

Marcin Fijołek, z-ca dyr. Kancelarii Zarządu UMWP podsumował dotychczasowe bale, podczas których zostało łącznie zebranych ponad 155 tys. złotych. Pieniądze te trafiły na potrzeby

podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. W tym roku partnerem balu jest Fundacja ISKIERKA, a zbiórka przeznaczona jest na inny cel. Jak powiedział Marcin Fijołek część pieniędzy została już zebrana:

- Naszym celem będzie zebranie tej wysokiej kwoty na aparat USG. Możemy już powiedzieć, że znaczna część tych środków została już zebrana. Wiele firm, przedsiębiorców otworzyło swoje portfele i zechciało przekazać spore środki. Zebraliśmy już ponad 200 tys. złotych. Liczymy, że podczas balu uda się zebrać całość tej kwoty – powiedział Marcin Fijołek.

Na uczestników balu czekają liczne atrakcje. Bal rozpocznie się największym na Podkarpaciu polonezem, a gości będzie zabawiał Piotr Bałtroczyk. Tak jak podczas wcześniejszych edycji będą też ciekawe licytacje. Na aukcję pióro przekazał prezydent Andrzej Duda, będzie również upominek od premiera Mateusza Morawieckiego, obraz autorstwa  Wacława Kochanowicza, vouchery do restauracji, spa itp. a także mały kombinezon z podpisami najlepszych polskich skoczków narciarskich.
 

Monika Konopka

Fot. Daniel Kozik

Wideo Michał Mielniczuk