190809 iipane70 mln euro – to kwota unijnego dofinansowania z Programu Polska-Białoruś-Ukraina (PBU) na projekty realizowane przez instytucje województwa podkarpackiego w latach 2007 – 2020, czyli w czasie dwóch perspektyw finansowych. Kwestie dotyczące programu, realizowanych z jego funduszy projektów oraz przyszłości zdominowały drugą część Karpackich Dni Dobrosąsiedztwa, które rozpoczęły się w Mucznem na Podkarpaciu.

Jako pierwszy Program Współpracy Transgranicznej POLSKA-BIAŁORUŚ-UKRAINA (PBU) omówił Andrzej Słodki - kierownik Wspólnego Sekretariatu Technicznego, który przedstawił zaawansowanie programu.

- Obecnie ogromna większość środków jest już rozdysponowana w postaci grantów, a realizowane projekty przynoszą widoczne efekty – podkreślał Andrzej Słodki.

Alicja Wosik – Majewska, kierownik polskiego oddziału Programu PL- BY- UA
z siedzibą w Rzeszowie omówiła z kolei projekty PBU realizowane przez instytucje województwa podkarpackiego we współpracy z partnerami z obwodów: lwowskiego, zakarpackiego, iwano-frankiwskiego.

- W Karpatach jest ogrom zadań do wykonania: od budowy infrastruktury drogowej, kolejowej, kanalizacyjnej przez ochronę środowiska, zdrowia, stworzenie karpackiego systemu ratowniczego po zrównoważony rozwój turystyki oraz ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego – argumentowała Alicja Wosik – Majewska.

Po prezentacjach goście mogli wysłuchać ekspertów, którzy zabrali głos w dyskusji poświęconej przyszłości programu w nowej unijnej perspektywie 2021-2027. Wśród panelistów znaleźli się: Rafał Baliński, dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej
w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, dr Aleksandra Wołoszyn-Gałęza ze Stacji Badawczej Fauny Karpat w Ustrzykach Dolnych PAN, Witold Tomaka - prezes Zarządu Fundacji „SOS na ratunek”, dr Agnieszka Pieniążek - prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju
i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” oraz Wiesława Magryś z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

- Na najbliższe siedem lat UE wyznaczyła już wstępne cele Polityki Spójności, w którą muszą wpisywać się również programy transgraniczne. Będzie to m.in. „Greener Europe” - bardziej zielona i czysta Europa, „Smarter Europe” – czyli bardziej inteligentna i innowacyjna, Europa, „Social Europe” – bardziej socjalna Europa – mówił Rafał Baliński, dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Odrębnym punktem była prezentacja działalności Stowarzyszenia Obszarów Górskich „Euromontana”. Pierwszy dzień Karpackich Dni Dobrosąsiedztwa zakończyły ćwiczenia Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Funkcjonariusze pokazali, jak na co dzień w pracy pomagają im wyszkolone specjalnie do patrolowania granicy psy. A także jakim sprzętem dysponują i jak radzą sobie podczas kontroli, nie tylko na „zielonej granicy”.

Monika Konopka

Fot. Monika Konopka/Michał Mielniczuk

Biuro prasowe UMWP