190604 festPodkarpacki festiwal, którego organizatorem jest Gmina Lubaczów zebrał najwięcej głosów w kategorii „Wydarzenie”, w plebiscycie zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski oraz portal historia.org.pl. Wyróżnienie w kategorii „Wystawa” otrzymał również projekt „Zbudowaliśmy to miasto”, przygotowany przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

W tym roku do konkursu zgłoszono blisko 200 wydarzeń z całego kraju i z zagranicy – m.in. z Austrii, Francji, Niemiec, Australii, Kanady, Litwy i Ukrainy. Spośród nich Jury wybrało finałową piętnastkę, na którą głosowali internauci. Festiwal pokonał m.in.: 100 na 100. Muzyczne dekady wolności przygotowane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Spektakl w willi Żabińskich: „Tylko to, co zrobić należało”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Monopol Warszawski czy Wystawę stałą „Żydzi na Górnym Śląsku” z Muzeum w Gliwicach.

Organizowany przez Gminę Lubaczów Festiwal Dziedzictwa Kresów, to jedno z większych wydarzeń kulturalnych na Podkarpaciu. Dostarcza niezwykle istotnych impulsów do rozwoju przedsiębiorczości społecznej i gospodarczej. Coroczny program to kilkadziesiąt wydarzeń w kilkunastu miejscach, które spaja idea kultywowania pamięci o Kresach dawnej Rzeczypospolitej.

Od 2016 roku współorganizatorem Festiwalu Dziedzictwa Kresów pozostaje Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz wojewódzkie instytucje kultury na czele z Centrum Kulturalnym w Przemyślu.

festiwal kresow header

 

W ramach wydarzeń poprzedzających tegoroczny Festiwal Dziedzictwa Kresów zapraszamy w dniach 5-7 czerwca na cykl spotkań organizowanych w ramach programu „Kultura pamięci o dawnych Kresach”, który zakłada popularyzację dziedzictwa kulturowego wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej. Atrakcją dla mieszkańców Rzeszowa będzie m.in. „Miasteczko Ziemi Lubaczowskiej”, 5 czerwca o godz. 13:00 na placu przed Urzędem Marszałkowskim.

L3