Ponad 20 tysięcy ludzi – mieszkańców okolic Stalowej Woli, ale także bardzo odległych zakątków Podkarpacia, a nawet Polski odwiedziło V Podkarpackie Pokazy Lotnicze, które 2 czerwca gościły w Turbi nieopodal Stalowej Woli.

Piękna pogoda, bezchmurne niebo, a na nim gwiazdy akrobacji lotniczych zapewniające emocje na najwyższym poziomie - to wszystko przyciągnęło do Turbi tłumy miłośników skrzydeł. Od samego rana do wieczora niebo nad Turbią mieniło się kolorami popisujących się maszyn oraz smugami dymu wypuszczanego podczas manewrów. Wśród wielu bezkonkurencyjnych gwiazd lotniczych ewolucji największe zainteresowanie wzbudziły pokazy Jurgisa Kairysa, Łukasza Czepieli oraz Formacji Biało-Czerwone Iskry.

 

 

Na ziemi co chwilę słychać było okrzyki zdziwienia i zachwytu. Wielu widzów potraktowało pokazy jako całodzienny piknik. Na kocach, pod parasolami, z lornetkami w rękach podziwiali podniebne widowisko. Dzieci puszczały samoloty i zajadały się kolorową watą cukrową. Chętni mogli poznać szczegóły aplikowania o unijne środki  oraz dowiedzieć się czegoś o atrakcjach, jakie czekają na nich na Podkarpaciu w czasie wakacji. Wszystko to na stoiskach urzędu marszałkowskiego ustawionych specjalnie obok terenu lotniska w Turbi.   

Cieszy mnie sukces V Podkarpackich Pokazów Lotniczych, promocja lotnictwa była jest i będzie dla nas sprawą priorytetową. Już myślimy o tym, co i gdzie zaprezentować za rok – mówił marszałek Władysław Ortyl podsumowując show w Turbi. 

Organizatorami V Podkarpackich Pokazów Lotniczych byli Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Stalowej Woli oraz Wójt Gminy Zaleszany. Partnerem wydarzenia był Aeroklub Stalowowolski. Impreza dofinansowana była dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020.

Wideo wkrótce.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP