logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

IMG 0171- To ważny dzień dla Kolbuszowej i powiatu kolbuszowskiego. Jako mieszkanka Kolbuszowej z przyjemnością patrzę na powstająca drogę. Ta inwestycja od bardzo wielu lat była wyczekiwana przez mieszkańców, wielu samorządowców zabiegało o nią – mówiła wicemarszałek Ewa Draus na uroczystości symbolicznie inaugurującej budowę „małej obwodnicy” Kolbuszowej.

- Jako samorząd województwa inwestujemy w drogi i kolej, a do każdej inwestycji podchodzimy w sposób kompleksowy. Tu powstaje nie tylko droga, ale także ścieżka rowerowa, chodniki, dwa ronda – podkreślał w Kolbuszowej wicemarszałek Piotr Pilch.

Symbolicznym wbiciem kilkunastu łopat uroczyście zainaugurowano budowę „małej obwodnicy” Kolbuszowej. Będzie ona przebiegać w ciągu drogi wojewódzkiej nr 987 Kolbuszowa – Sędziszów Małopolski i połączy obecną drogę wojewódzką nr 987 z drogą krajową nr 9 Radom - Rzeszów, omijając centrum miasta.

W uroczystym rozpoczęciu inwestycji uczestniczyli wiceminister Adam Hamryszczak, posłowie RP Zbigniew Chmielowiec oraz Bogdan Rzońca, który jest jednocześnie Przewodniczącym Sejmowej Komisji Infrastruktury, wicemarszałkowie województwa Ewa Draus i Piotr Pilch, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, samorządowcy z terenu Ziemi Kolbuszowskiej, przedstawiciele PZDW oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowych sp. z o.o. w Mielcu – przedstawiciela wykonawcy pracy.

- Ta inwestycja poprawia bezpieczeństwo, komfort życia i warunki spedycyjne. Zapewnia większy komfort podróżowania, ale także warunki inwestycyjne dla Kolbuszowej i powiatu – mówił w czasie uroczystości wiceminister Adam Hamryszczak. – Niemałe środki zostały przeznaczone na tę inwestycję z RPO WP, bo ponad 6 mln złotych. Działania podejmowane przez zarząd województwa w kontekście inwestycji drogowych poprawiają atrakcyjność inwestycyjną regionu. Podkarpackie bardzo sprawnie realizuje swoje RPO, a w kwestii inwestycji drogowych trzeba powiedzieć, że już 600 mln złotych zostało zakontraktowanych w kontekście obszaru związanego z transportem – podkreślał w Kolbuszowej wiceminister Hamryszczak.

Przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury, poseł Bogdan Rzońca gratulował zarządowi województwa i mieszkańcom kolejnej inwestycji – Gospodarka, rozwój obszarów do inwestowania to wartość dodana każdej inwestycji drogowej. Nie możemy jednak zapominać o kwestii bezpieczeństwa, co jest nadal ogromnym problemem na polskich drogach. W 2017 roku zginęło na nich ponad 2800 osób, straty z tytułu wypadków, kolizji, leczenia, rent to 50 mld rocznie. Każda nowa droga przynosi korzyści związane z bezpieczeństwem – to chciałem podkreślić – mówił na uroczystości poseł Bogda Rzońca. – Oczywiście gratulując tej inwestycji świetnie rozumiem, że musimy myśleć o obwodnicy Kolbuszowej w ciągu drogi krajowej, to jest następny etap działań. Oczywiście będę jako poseł wspierał te działania.  

Nowy odcinek drogi będzie miał długość około 1,2 km. Jego powstanie łączy się z budową dwóch nowych rond – z drogą krajową nr 9 i drogą wojewódzką 987. Pozwoli to na przejazd przez Kolbuszową z pominięciem „wąskiego gardła”, jakim jest jazda dotychczasową drogą od strony Sędziszowa Małopolskiego przez centrum miasta.

- Bardzo serdecznie gratuluję inwestorowi – zarządowi województwa, bo niezwykle istotne jest to, że pieniądze dostępne w ramach środków unijnych są tak dobrze dystrybuowane w naszym województwie. Mieszkańcy naszego województwa niejednokrotnie w czasie spotkań mówią o poprawianiu dostępności komunikacyjnej i poziomu bezpieczeństwa na drogach. I ten odcinek z pewnością pozwoli na to, bo tędy dla wielu mieszkańców regionu biegnie trasa w kierunku Warszawy - mówiła wojewoda Ewa Leniart.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, żebyśmy mogli dziś uroczyście zainaugurować tę inwestycję, samorządowcom, posłom, ekspertom. – podkreślała wicemarszałek Ewa Draus.

- Już wkrótce będziemy otwierać obwodnicę północną Kolbuszowej, która właśnie powstaje - na pewno mieszkańcy na to bardzo czekają. Kolbuszowa jest ważnym węzłem komunikacyjnym na mapie Podkarpacia a my dbamy o dostępność komunikacyjną i rozwój regionu – podkreślał wicemarszałek Piotr Pilch.

Dzięki nowemu odcinkowi drogi zmniejszy się natężenie ruchu w centrum Kolbuszowej, szczególnie ruchu ciężarówek, skróci także czas przejazdu. Powstanie kolejny odcinek ścieżki rowerowej zachęcając do aktywnej turystyki.

Nowa droga spowoduje, że kolejne tereny wokół miasta staną się atrakcyjne inwestycyjnie.

Budowa drogi będzie kosztować prawie 8,5 mln złotych. Ponad 6,2 mln złotych z tej kwoty pochodzi ze środków RPO. Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Mielcu. Prace mają się zakończyć do końca września 2019.

Budowa obwodnicy Kolbuszowej jest jednym z trzech zadań realizowanych obecnie na drodze wojewódzkiej nr 987. Po ich zakończeniu droga omijać będzie zarówno  Kolbuszową, jak i Sędziszów Małopolski, łącząc ze sobą drogi krajowe nr 9 i 94.

 

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Biuro prasowe UMWP  

 

Statystyka

Odwiedza nas 631 gości oraz 0 użytkowników.