1811210 konsulKonsul Generalny Niemiec w Krakowie, dr Michael Groß przyjechał w poniedziałek z wizytą do Rzeszowa. Konsul spotkał się z marszałkiem województwa podkarpackiego, Władysławem Ortylem, któremu serdecznie pogratulował ponownego wyboru na to stanowisko.

Marszałek Ortyl podkreślał bardzo dobrze rozwijającą się współpracę międzyregionalną pomiędzy Podkarpaciem a regionem partnerskim województwa, Krajem Związkowym Saary. W 2019 r. obchodzona będzie 10. rocznica podpisania porozumienia o współpracy z niemieckim partnerem. 

W kooperację zaangażowanych jest wiele saarlandzkich i podkarpackich szkół ponadgimnazjalnych, obejmuje ona również swoim zasięgiem jednostki kultury. „Na pewno będziemy chcieli w sposób szczególny uczcić ten okrągły jubileusz, organizując wspólne polsko-niemieckie wydarzenie” – powiedział marszałek. Konsul Groß zaoferował wsparcie Konsulatu przy organizacji przedsięwzięcia związanego z obchodami rocznicy podpisania porozumienia.

Podczas spotkania rozmawiano również o polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem firm z branży lotniczej inwestujących w Województwie Podkarpackim. Marszałek Ortyl podkreślił znaczenie nowej niemieckiej inwestycji, jaką jest EME Aero, czyli wspólne przedsięwzięcie dwóch uznanych na świecie firm lotniczych: Lufthansy Technik AG oraz MTU Aero Engines AG. W powstającym w Jasionce koło Rzeszowa centrum serwisowania silników lotniczych do 2026 r. zatrudnienie ma znaleźć 100 osób, a wartość inwestycji szacowana jest na 150 mln euro. Korzystając z okazji, Marszałek Ortyl zaprosił Konsula Großa na organizowane w maju 2019 r.
w Rzeszowie międzynarodowe targi branży lotniczo-obronnej Aerospace&Defence Meetings.

Na zakończenie spotkania Konsul Groß wpisał się do pamiątkowej księgi, wystawionej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wizyta Konsula Generalnego Niemiec została zaplanowana w związku z inauguracją Tygodnia Filmu Niemieckiego w Rzeszowie. W dniach 10 – 15 grudnia br. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędą się pokazy najnowszego kina niemieckiego. Będzie można zobaczyć następujące filmy: Milcząca rewolucja, Walc w alejkach, Casting, Zagubiona oraz Daleko. Historia drogi dookoła świata.  

Magdalena Szpytma
fot. Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Kancelaria Zarządu UMWP