W piątkowy wieczór biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej Stanisław Jamrozek poświęcił Dzwon Niepodległości, który po raz pierwszy zabrzmi w niedzielę w Rzeszowie. To dar Samorządu Województwa Podkarpackiego z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Podczas poświęcenia obecni byli wicemarszałek Bogdan Romaniuk oraz członkowie zarządu Piotr Pilch i Stanisław Kruczek.

Dzwon został odlany na zamówienie samorządu województwa. Po raz pierwszy uderzy w niego w imieniu mieszkańców regionu marszałek Władysław Ortyl, podczas obchodów Święta Niepodległości na Placu Farnym w Rzeszowie. Okazję do uderzenia w dzwon będą mieć również inni uczestnicy uroczystości.
Mieszkańcy województwa będą mogli uderzyć w dzwon w niedzielę od godz. 12 do godz. 16 i 12 listopada od godz. 9 do godz. 16. Będą również mogli wpisać się do pamiątkowej księgi.
Ważący tonę dzwon został odlany w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Znajduje się na nim godło Polski, herb Podkarpacia oraz tekst „Roty” Marii Konopnickiej. Pracownia Ludwiskarska stworzyła też limitowaną serię małych dzwonków, które są replikami dużego Dzwonu Niepodległości.

Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP