- Podejmowaliśmy wyzwania, przygotowywaliśmy przyszłość Podkarpacia – tak marszałek Władysław Ortyl podsumował mijające cztery lata, podczas 62. sesji sejmiku województwa podkarpackiego V kadencji. Podsumowania i podziękowania dla radnych, ale także decyzje dotyczące rozpoczęcia prac przy opracowaniu „Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030” oraz prezentacja koncepcji Podkarpackiego Centrum Nauki wypełniły ostatnią sesję sejmiku województwa podkarpackiego V  kadencji.

Dziś kończy się kadencja sejmiku województwa podkarpackiego, za chwilę rozpocznie pracę nowy sejmik. Tę kadencję sejmik zakończył uchwałą o znowelizowaniu Strategii rozwoju województwa po roku 2020, bo to ważne, aby myśleć o nowej perspektywie finansowej, nowych wyzwaniach – podkreślał  marszałek Ortyl.  

Trzeba pamiętać o wielu ważnych inwestycjach, których ten sejmik dokonał. Przypomnę,  że to nie tylko infrastruktura drogowa i kolejowa, ale także infrastruktura społeczna - jak 500 mln złotych  zainwestowane w podkarpackie szpitale z RPO WP, decyzja o budowie S19 do Barwinka, która jest faktem. Nie zaniedbywaliśmy przy tym spraw dziedzictwa kulturowego – to muzeum rodziny Ulmów, to decyzje o współprowadzeniu przez ministerstwo naszych placówek, na przykład filharmonii. My także podjęliśmy decyzję o współprowadzeniu muzeum w Sanoku. Uruchomiliśmy ponownie loty do Nowego Jorku, nasze lotnisko dynamicznie się rozwija a nowe duże firmy inwestują w regionie – podsumował mijającą kadencję marszałek Władysław Ortyl.

Swoistym podsumowaniem może być rekordowy wynik wyborczy jaki Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło na Podkarpaciu. To sukces,  ale również wyzwanie i zobowiązanie wobec wyborców – dodał marszałek Ortyl.

Dziękuję za wspieranie rozwoju naszego województwa, za pracę, dyskusje, za inicjatywy i pomysły oraz za różnice, które były – tak za prace dziękował radnym województwa przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Marszałek Władysław Ortyl i przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś dziękowali radnym wręczając  pamiątkowe tableau ze zdęciami radnych województwa V kadencji oraz szklaną rzeźbę, przedstawiającą anioła. Radni otrzymali także miniaturowe herby województwa, a jako element przypominający o zbliżającej się 100 –rocznicy odzyskania niepodległości - czapkę „maciejówkę”.

Za pracę dziękowali radnym także posłowie RP Krystyna Wróblewska i Wojciech Buczak oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która przez krótki czas sama była radną województwa V kadencji. W imieniu radnych opozycji głos zabrał Władysław Stępień, który mówił o odpowiedzialności radnych za rozwój regionu i również dziękował za wspólną, owocną pracę.

Specjalne podziękowania członków zarządu województwa skierowane zostały do marszałka Władysława Ortyla.

Z pełnym przekonaniem  chcę powiedzieć, że marszałek Ortyl każdego dnia swojej pracy ma na względzie rozwój województwa podkarpackiego i to, żeby ono kwitło. I tak się dzieje – mówił  w imieniu członków zarządu wicemarszałek Bogdan Romaniuk, wręczając marszałkowi Ortylowi płaskorzeźbę z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego.  Były pamiątkowe zdjęcia i rozmowy.

W czasie ostatniej sesji sejmiku V kadencji radni podjęli uchwalę o przystąpieniu do opracowania „Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030”. Radni podjęli decyzję jednogłośnie.

W czasie sesji zaprezentowana została także koncepcja Podkarpackiego Centrum Nauki opracowana  przez dr hab. inż. arch. Marcina Furtaka z Krakowa.

PCN będzie zlokalizowane w Jasionce, tuż obok Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego G2A Arena.  Cała powierzchnia centrum ma liczyć ponad 6,5 tysiąca metrów kwadratowych a kubatura obiektu ponad 40 tysięcy metrów sześciennych. Futurystyczna bryła nawiązuje do orbity, sterowca , balonu i helisy DNA. W centrum znajdzie się strefa wystawiennicza, laboratoria i warsztaty. Na dachu obiektu planowany jest taras widokowy, z którego będzie można będzie obserwować samoloty startujące i lądujące na lotnisku w Jasionce. Powstanie centrum planowane jest na drugą połowę 2022 roku.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Michał Mielniczuk, Daniel Kozik
Biuro prasowe UMWP