Obchody 100-lecia niepodległości w Kolbuszowej stały się okazją dla mieszkańców miasta i powiatu, by spotkać się z Prezydentem RP. Andrzej Duda przyjechał na Podkarpacie na zaproszenie władz lokalnych samorządów. Z prezydentem spotkał się także marszałek Władysław Ortyl, poseł Zbigniew Chmielowiec, wojewoda Ewa Leniart oraz radna Ewa Draus.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Kolegiacie Kolbuszowskiej pw. Wszystkich Świętych, której przewodniczył bp Jan Wątroba. Następnie jej uczestnicy przemaszerowali na kolbuszowski rynek, gdzie zaplanowano spotkanie z prezydentem.

Na miejscu głowę państwa witali gospodarze: poseł Zbigniew Chmielowiec, starosta Józef Kardyś, burmistrz miasta Jan Zuba, marszałek Władysław Ortyl oraz wojewoda Ewa Leniart. Następnie prezydent odebrał meldunek dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Ryszarda Pietrasa i odsłonił tablicę poświęconą 100-leciu odzyskania niepodległości.

Po wciągnięciu na maszt flagi państwowej prezydent Duda zwrócił się do mieszkańców miasta zgromadzonych na rynku.

– Warto Polskę umacniać i budować ją swoim codziennym życiem i pracą. Bo przecież o to chodzi w uroczystościach z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Rzecz nie tylko w tym, by mówić o historii. Rzecz polega na tym, by z historii wyprowadzać wnioski na przyszłość i pokazywać właściwe wzorce: to, co ważne i to, co chcemy osiągać w przyszłości – podkreślił Prezydent Andrzej Duda.

Kolejnym punktem uroczystości było nabicie pamiątkowych gwoździ na kolbuszowskiej „Tarczy Niepodległości”. Na zakończenie wizyty prezydent oraz lokalni samorządowcy złożyli kwiaty przed pomnikiem poświęconym „Żołnierzom i bohaterom walczącym i poległym za wolność i suwerenność Ojczyzny”.

 

tekst/fot. Michał Mielniczuk
wideo: Sebastian Kieszkowski
BP UMWP