Przez dwa dni 15-16 października w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce odbywały się obrady kongresu „Europa Christi”.  Wypełniły je debaty, wystawy, spotkania, a także msza święta pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Dwudniowy kongres zakończył się specjalnym koncertem Dekalog w 40. rocznicę wyboru św. Jana Pawła II.

W ramach kongresu w CWK G2A Arena, 15 października odbyła się debata  „Młodzi w Europie”, podczas której mówiono o młodzieży i rodzinie w europejskiej przestrzeni. Dzisiaj, tj. 16 października, jednym z ważniejszych wydarzeń była wspólna msza św., której przewodniczył Ordynariusz Rzeszowski bp Jan Wątroba. Obecny był także abp Adam Szal, Metropolita Przemyski. W mszy uczestniczyły setki osób, wypełniając całą salę konferencyjną CWK.

Samorząd województwa reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałkowie Maria Kurowska i Bogdan Romaniuk oraz członek zarządu Stanisław Kruczek. Wśród gości kongresu znaleźli się również posłowie: Krystyna Wróblewska i Wojciech Buczak oraz wiceminister Adam Hamryszczak. Na kongres przyjechała także młodzież z Ukrainy oraz goście z Włoch i Niemiec.

Po mszy rozpoczęły się okolicznościowe wystąpienia. Gości kongresu oficjalnie powitał ks. Infułat Ireneusz Skubiś, moderator który rozpoczął wystąpienie od przypomnienia postaci św. Jana Pawła II.

Dzisiaj ruch Europa Christi nawiązuje do tego co stało się 40 lat temu, do wyboru Papieża-Polaka i chcemy zebrać podpisy, aby Jan Paweł II został ogłoszony patronem Europy – mówił ks. Infułat, dodając - Europa przeżywa dziś swój kryzys tożsamości. Zapanowali w niej ateiści, liberałowie i dzieje się źle. Europa traci sens, tożsamość chrześcijańską budowaną przez dwa tysiące lat. Musimy mieć tę świadomość. Dlatego nasz ruch chce zaproponować powrót do Chrystusa, aby otrzymał On paszport do Europy – przekonywał ks. Ireneusz Skubiś.

Marszałek Władysław Ortyl witając gości kongresu powiedział, że bardzo cieszy się z tego, że odbywa się on na Podkarpaciu, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Mówił także o wartościach i ideach, jakie są pielęgnowane na Podkarpaciu:

Województwo podkarpackie to region, gdzie mamy szacunek do tradycji, historii, wartości religijnych. Stawiamy na rozwój innowacji, ale szanujemy też wiarę naszych przodków i dziedzictwo, które nam zostawili. Pielęgnujemy nasz patriotyzm, podejmujemy inicjatywy na rzecz Polski, dlatego tym bardziej cieszy mnie to, że kongres odbywa się właśnie tutaj – mówił marszałek Ortyl.

Podczas oficjalnego otwarcia odczytane zostały także listy – poseł Wojciech Buczak odczytał list od Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, a marszałek Władysław Ortyl od premiera Mateusza Morawieckiego.

O pontyfikacie św. Jana Pawła II mówił także Arturo Mari, osobisty fotograf papieża, który podzielił się z gośćmi kongresu opowieściami o tym, jak wyglądała praca dla Ojca Świętego.

Na zakończenie kongresu w Rzeszowie, w 40 rocznicę wyboru Papieża Polaka, w G2A Arena odbył się międzynarodowy projekt muzyczny - koncert „Dekalog”. Artyści z różnych stron świata w utworach reprezentujących różne gatunki muzyczne, odnieśli się do założeń Dekalogu.

II Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi” odbywa się w październiku w różnych miejscach w Polsce: na Jasnej Górze, gdzie się rozpoczął, w Warszawie, Rzeszowie, Lublinie, Łodzi, Częstochowie i Krakowie. Spotkania poświęcone są m.in. takim tematom jak: „Rechrystianizacja Europy”, „Kościół w Europie”, „Silna rodzina siłą Europy” „Prawo, a wartości w Europie”.

Myślą przewodnią wydarzenia jest wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II. Zakończenie kongresu zaplanowano na 22 października w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Myśląc Ojczyzna”. Współorganizatorem  Marszałek Województwa Podkarpackiego. 

Monika Konopka
Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP