Mieszkańcy Tuszowa Narodowego uczcili 75. rocznicę śmierci generała Władysława Sikorskiego. Na uroczystości obecny był Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Nie zabrakło też parlamentarzystów, przedstawicieli lokalnego samorządu, a także samorządu województwa, który reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

Wyjątkową oprawę uroczystości zapewniła asysta 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny i generała Władysława Sikorskiego. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli pod dom, w którym urodził się generał Władysław Sikorski. Tam odbyła się główna część obchodów, w czasie której odśpiewano hymn narodowy, wygłoszono apel pamięci oraz złożono kwiaty i wieńce przed popiersiem generała Sikorskiego.

Szef MON Mariusz Błaszczak w swoim wystąpieniu wiele mówił o bohaterstwie i patriotyzmie  gen. Sikorskiego:

Wspominamy w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości. On też był jednym z tych, dzięki którym 100 lat temu Polska wybiła się na niepodległość, jednym z tych, dzięki którym Polska odniosła zwycięstwo nad nawałą bolszewicką – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Marszałek Władysław Ortyl dziękował z kolei władzom samorządowym Tuszowa Narodowego za organizację patriotycznych uroczystości:

To wszystko przyczynia się do tego, że pokolenia Polaków na Podkarpaciu wzrastają w duchu patriotyzmu, w duchu postaw związanych z dziedzictwem, z szanowaniem tego, co niesie historia i dokonania wieków – powiedział Ortyl.

Podczas uroczystości marszałek Władysław Ortyl wręczył ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi honorową odznakę Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Z kolei minister na ręce marszałka Ortyla wręczył pamiątkową tabliczkę upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.

Uroczystość objął patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.

Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP