Bardzo cieszymy się, że po 10 latach wraca połączenie lotnicze z Nowym Jorkiem – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas briefingu prasowego na płycie lotniska, chwilę po lądowaniu Dreamlinera w malowaniu PLL LOT. Rejsy między portem Rzeszów-Jasionka a nowojorskim Newark, odbywać się będą raz w tygodniu.

Pierwszy samolot LOT-u wystartował z pasażerami z Newark w New Jersey wczoraj o godz. 19:25 czasu miejscowego. Na płycie lotniska w Jasionce zameldował się tuż po godz. 9, na niemal godzinę przed planowanym przylotem. Rejs w drugą stronę wyruszył o 14:10, a lądowanie na lotnisku w Newark zaplanowano na 17:40. Tym samym po 10 latach przerwy LOT przywraca pasażerom z Podkarpacia bezpośrednią łączność z jednym z najważniejszych ośrodków Polonii amerykańskiej.

Na płycie lotniska, LOT-owskiego Dreamlinera witali dziennikarze, parlamentarzyści i samorządowcy. Obecny był m.in. marszałek Władysław Ortyl wraz z wicemarszałkami - Marią Kurowską i Bogdanem Romaniukiem oraz członkami zarządu – Stanisławem Kruczkiem i Piotrem Pilchem. Byli parlamentarzyści: Wojciech Buczak i Bogdan Rzońca. Polski rząd reprezentował Adam Hamryszczak – wiceminister Inwestycji i Rozwoju. Do Jasionki przyjechał prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, a także sekretarz województwa Lesław Majkut. LOT reprezentował Adrian Kubicki, dyrektor komunikacji korporacyjnej przewoźnika. Nad poprawnym przebiegiem uroczystości czuwali szefowie portu: prezes Michał Tabisz oraz Zbigniew Halat, z-ca prezesa.

Gdy samolot zaczęli opuszczać pierwsi pasażerowie, na płycie przed terminalem odbyło się spotkanie z dziennikarzami. Radości z powrotu połączenia lotniczego z USA, nie krył marszałek Władysław Ortyl. 

To ważne połączenie z punktu widzenia rozwoju gospodarczego województwa, o który zabiegamy. Inwestycji w tej okolicy przybywa. Za chwilę rozpoczynamy budowę hotelu w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska, a niedługo gotowa dla podróżujących, ale też sfery biznesu, będzie droga prowadząca do portu – mówił marszałek.

Marszałkowi wtórował poseł Wojciech Buczak.

Niebawem, tu w Jasionce, będzie pracować bardzo dynamicznie baza Cargo. Też dzięki temu połączeniu. To nie tylko będzie transport pasażerów, ale także transport wielu towarów produkowanych tutaj na Podkarpaciu, m.in. w firmach Doliny Lotniczej. To wszystko spowoduje, że nasze województwo będzie się dynamicznie rozwijać – powiedział Wojciech Buczak.

Połączenie Rzeszowa z Nowym Jorkiem pozwoli zacieśnić więzy kraju z Polonią Amerykańską na wschodnim wybrzeżu USA, która w znacznej części wywodzi się z terenów Podkarpacia. Szef sejmowej komisji infrastruktury, poseł Bogdan Rzońca, mówił o aktywności amerykańskiej Polonii.

Chciałbym podziękować Polakom mieszkającym w USA, którzy napisali do nas, do parlamentarzystów list. Wśród podpisanych osób, było wielu przedstawicieli Podkarpacia. Podjęliśmy wówczas ogromne starania, żeby to połączenie się pojawiło – powiedział poseł Rzońca.

Obecny w Jasionce przedstawiciel Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak, zwrócił uwagę na pozytywny aspekt wprowadzenia rejsów dla regionalnego biznesu.

To połączenie jest niezwykle istotne dla biznesu. Jest to wzmocnienie pozycji eksportowej poszczególnych przedsiębiorców z Podkarpacia, ale jest też bardzo pomocne dla przedsiębiorców zagranicznych, prowadzących swoje firmy w tym regionie. Również dla tych, którzy planują w najbliższym czasie zainwestować pieniądze w województwie podkarpackim – powiedział Adam Hamryszczak.

Na pozytywny wpływ rozwoju portu lotniczego Rzeszów-Jasionka zwrócił uwagę prezydent Tadeusz Ferenc.

Dzięki tej linii, współpraca między naszymi państwami będzie jeszcze bardziej pogłębiona. To właśnie tu produkuje się silniki do samolotów montowanych w Stanach Zjednoczonych, tu lokalizuje się też przemysł kosmicznego. Lotnisko się rozwija i skorzysta na tym miasto Rzeszów – powiedział Tadeusz Ferenc. 

Prezes lotniska - Michał Tabisz mówił o wyzwaniu logistycznym dla służb operujących w porcie lotniczym.

Obsługa samolotu Boeing 787 Dreamliner to jest ogromne wyzwanie operacyjne i organizacyjne, którego się podjęliśmy. Dzisiaj mogę powiedzieć, że po raz pierwszy testujemy to w akcji. To były miesiące przygotowań – nie krył radości prezes Tabisz.

Bezpośrednie rejsy między Rzeszowem a Newark będą obsługiwane raz w tygodniu – Boeingami 787 Dreamliner. Każdy z nich zabiera na pokład 252 pasażerów w trzech klasach podróży: 18 w biznes, 21 w ekonomicznej premium i 213 w ekonomicznej. Rejsy z Newark są zaplanowane w niedziele, a z Rzeszowa w poniedziałki. Czas podróży to - w zależności od rejsu - od 8 godz. 45 minut do 9 godz. 30 minut.  Oferta jest dostępna dla pasażerów przez cały rok.

W ciągu 10 lat od zawieszenia bezpośrednich lotów między Rzeszowem a Nowym Jorkiem potencjał tego połączenia bardzo się rozwinął. Łącznie między tymi miastami podróżuje dziś rocznie z przesiadkami ponad 35 tys. osób – mówi Adrian Kubicki, dyrektor komunikacji korporacyjnej LOT-u. - Bezpośrednie rejsy są doskonałą propozycją już nie tylko na wyjazdy rodzinne. Z naszych obserwacji wynika, że z roku na rok rośnie liczba pasażerów podróżujących między Podkarpaciem a USA w celach biznesowych, m.in. dzięki przemysłowi rozwijającemu się w Dolinie Lotniczej – dodaje.

Rzeszów-Newark to już drugie połączenie uruchamiane w tym roku przez LOT z portu w Jasionce. 12 marca polski przewoźnik zainaugurował bezpośrednie rejsy z Rzeszowa do Tel Awiwu, które odbywają się na pokładach Boeingów 737-800 NG i B737 MAX 8. Loty z Lotniska Ben Guriona w Tel Awiwie mają miejsce w niedziele, a z Jasionki do Izraela w poniedziałki. Czas podróży to 3 godz. 30 minut.

Gościem specjalnym inauguracji był Amerykanin Greg Hancock, wielokrotny indywidualny i drużynowy mistrz świata na żużlu, zawodnik Speedway Stal Rzeszów. Partnerami wydarzenia byli także Harley-Davison® Rzeszów oraz Monster Energy. Dla pasażerów inauguracyjnego lotu i wszystkich uczestników imprezy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka przygotował liczne niespodzianki.

fot./tekst Michał Mielniczuk
video: Sebastian Kieszkowski
BP UMWP